Jaké by bylo

synonymum pro výraz „ŠPROCH“
Jen připomenu-existuje staré české přísloví:
„Není šprochu,aby na něm nebylo pravdy trochu.“
??

Nejlepší odpověď
annas

Slovo šproch je uvedeno již ve staročeském slovníku ve významu = průpověď, promluva, žert, hovor, rčení. Dnes již slovo nespisovné a zastaralé.
Základem pro jeho vznik bylo bavorské slovo spracha, pak stč. szpróka – hláskovými změnami vznikla šproch(a).

Další odpovědi
Jakub

Zřejmě se jedná o českou zkomoleninu německého slova sprache , ve volném překladu řeč. Deutsche-​sprache- Němčina.