meereg

Jaké/které bude místo narození dítěte?

Jaké místo narození bude mít dítě, které se narodí na palubě letadla Lufthansy, kdesi nad Atlantikem, na trase mezi Frankfurtem a New Yorkem?

Nejlepší odpověď
annas

Otázku jste nepřesně formuloval. Zřejmě vás zajímalo, co bude napsané v rodném listu.

V tomto případě se jako místo narození, se neuvádí se letadlo, ale země , jíž letadlo patří, jinde se uvádí město, v němž dítě „vystoupilo“ z letadla, nebo bylo předáno do ošetření nemocnice..

Horší problém než narození je určení národnosti.

http://cs.whyk­nowledgedisco­very.com/cs-culture/cs-people/cs-government/1004008302­.html

http://www.re­flex.cz/clanek/za­jimavosti/68965/le­tat-zdarma-cely-zivot-a-libovolna-narodnost-i-to-jsou-myty-kolem-porodu-v-letadlech.html

„Pokud se dítě narodí ve vzduchu, jak je to vlastně s národností? Každá země to má trochu jinak a skutečně neplatí, že si člověk prostě vymyslí, co ho právě napadne. Zatímco v USA ji dítě narozené v amerických vodách a vzdušném prostoru získá automaticky, v Británii to tak není. Podle OSN by se vše mělo řídit podle země, kde je letoun registrován, některé země zase zajímá místo, kde letadlo přistane.“

V usnesení PS ČR se uvádí
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:0-LzAcc3iUAJ:www­.senat.cz/xqw/web­dav/pssenat/o­riginal/1225/122­5/1226+&cd=9&hl=cs&ct=cl­nk&gl=cz&clien­t=firefox-b

"Článek 3 stanoví zvláštní vymezení pojmu „území státu stanoví zvláštní vymezení pojmu „území státu“ v případech narození dítěte na lodi či v letadle, kdy se má za to, že k narození na lodi nebo v letadle došlo na území státu, jehož vlajku loď nese nebo na území státu, ve kterém je letadlo registrováno.

V případě České republiky bude postupováno podle výše uvedených vnitrostátních právních předpisů."

Další odpovědi
Drap

Místo narození bude na palubě letadla Lufthansy nad Atlantikem.
Místo narození je jasné. Úřední místo narození už neni ani tak důležité, ale mohou i tam být jisté zajímavosti. Osobně jsem viděl rodný list, kde v kolonce místo narození bylo napsáno: Ženská věznice Pankrác.

bolak

tančit bude jako jako rodilý newyorčan, ale hlava bude mluvit německy…naštěstí už se nyní pracuje na transplantacích hlavy, takže všechno se dá celkem jednoduše vyřešit menším kosmetickým zákrokem..

annas

Vaše otázka se dá chápat různě, není jednoznačná, jak jsem uvedla.

Místo narození je letadlo, ale v dokladu bude něco jiného.