kyselina 5

Jaké bude látkové množství peroxidu vodíku, známe-li n O2?

Hádáme se s kamarádkou a debata nebere konce. Rozseknete nás někdo, prosím?
Máme rovnici 2H2O2 = 2H2O + O2 a víme, že látkové množství uvoněného kyslíku je 1,226 milimolů. Řešíme tedy, jestli látkové množství odpovídajícího peroxidu bude 2× nebo 4× takové.
Pakliže dvakrát: příklad se vypočítá trojčlenkou, ale nebude brán v úvahu kyslík z vody.
Děkujeme :)
Doplňuji:
Jo i učitel to odkýval. Jsou to dvě. Dík

Odpovědi
cochee

Chemicky to sice nelze, ale pro matematické (výpočetní) účely si můžete levou a pravou stranu rovnice zaměnit. A hned je vidět, že do rovnice „vstupuje“ jeden mol plynného dvouatomárního kyslíku, ale „vystupují“ dva moly peroxidu. Voda je zde pomocný element, ale je jí potřeba, aby to stechiometricky sedělo (z obou směrů). Kyslík vázaný ve vodě není „uvolněný,“ takžeeeeee… kde jste vlastně přišly na čtyřnásobek?
Doplňuji:
Mosoji, co to tam máš za bezejmenné jednotky? Do reakce vstupují dva moly peroxidu a vzniká jeden mol kyslíku, tím to hasne… tazatelka se neptá na hmotnost chemikálií, nebo jinou veličinu.

mosoj

Úplně Ti nerozumím.

  1. poměr látek v reakci peroxid : kyslík je 68 : 22,4
  2. reakcí vzniklo 1,226 milimolů = (22,4/1000) * 1,226 =0,275
  3. 68/22,4 = x/0,275
  4. stačí vypočítat x = látkové množství peroxidu potřebného k výrobě 0,226 mmolů kyslíku

Doplňuji:
ve 4. má být 1,226 molu

Když to vypočteš tak ti vyjde potřebný poměr
peroxid : kyslík = 0,834 : 0,275 což je připližně 3 : 1

mosoj

První vychovaná děvčata, studentky. Tak přeji ať se daří.

mosoj

Oprava. Je vidět že jsem to psal ve dvě ráno. Atomová váha kyslíku je 16, jeho molekuly 2 × 16 = 32 . Místo 22,4 tam musí být 32 !

1. peroxid : kyslík = 68 :32 = 2 : 1

Aby vzniklo 1,226 mmol kyslíku je třeba aby zreagovalo 2,452 mmolu peroxidu.