Avatar uživatele
Kepler

Jaká znáte synonyma nebo přirovnání na „být opilý“(jako)…?

Třeba „mít draka jak vidle“ apod. Tuším, že čeština a krajové výrazy jsou na tohle téma kromobyčejné bohaté. Určitě neznám ani desetinu.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, marci1, vas999 před 2369 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Být opilý jako slovo boží, jako dělo, jako zvíře, jako dobytek či čuně,, jako bomba., jako vidle.

Bez jako – byl nadrátovaný, zlinkovaný, ztřískaný, nalitý, nachmelený, pod obraz, na mol., jak zákon káže., má opici,

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… nevim jak kdo, ale já když se ožeru, jak zákon káže (>>> pod obraz boží), tak mám jen malou špičku …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Berounka v Mokropsech (vylitý jako); bič; boeing nad Ukrajinou (sestřelený jako); brus (vypitý jako); carská jízda; carský důstojník; cep; cyp; činka; Dán; dánský listonoš; datel (zťukat se jako); delegát; dělo; derviš (nařezat se jako); deska; dobytek; doga; doklady (vyřízený jako); duha; futrál; hobl; houba (nasátý/napitý jako); hovado; hrnek (plechový jako); jeseter (nařezaný jako); kámen; kanadské vízum (vyřízený jako); káry; kladenská ocel (zkalený jako); koláč (vykouslý jako); konev; kuře z trouby (vyndaný jako); lachtan (zcákat se jako); liška (zbombený jako); maňána; Mickey Mouse na mikině (natisknutý jako); míchačka (nasypaný jako); Mostecko (d.jebaný jako); motyka; mužik; notový sešit (zlinkovaný jako); papežský prelát; papír od sekané (zmatlaný jako); papuča; peří (nadraný jako); pes; pizda; prase; prasečí noha (zmrskaný jako); proutí (nařezaný jako); psí k.nda; puma; pumelice; pytel; Rin Tin Tin; Rus; ruský generál; ruský námořník; rybník (vylitý jako); rychlík do Chebu (nacpaný jako); slíva; slovenský hrnec (zdrátovaný jako); surikata (dobitý jako); světový rekord (zlomený jako); sviňa; sysel; šíp (zlomený jako); štola; taška z Lídlu (narvaný jako); tepláky hozené do potoka (nacucaný jako); tramp; truňk; tyka; váza (vylitý jako); větev; vězeňský kýbl (n.chcaný jako); záchodová štětka (n.chcaný jako); Zeppelin; žádost na byt (vyřízený jako); žok. 🙂
Zdroj: net (nelze uvést, jelikož obsahuje i vulgarity)
Omlouvám se „citlivým“ lidem. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Kdysi jsem někde četl, že jich bylo shromážděno celkem 495, ale nemohu se dopátrat zdroje. Zatím musí postačit toto: http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/128695/co-vsechno-umi-cestina-kdyz-se-opit-tak-podle-profese.html

edit: už jsem si vzpomněl, tolik jich shromáždil J. Zaorálek v knize „Lidová rčení“. Ale to číslo berme s rezervou – počítal např. „prdnout se“ a „bejt prdnutej“ jako dva výrazy.

Zdroj: http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/128695/co-vsechno-umi-cestina-kdyz-se-opit-tak-podle-profese.html

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ušel ventil

Jak Zeppelin ,
na sračky ,
nasával jak hovnocuc ,
září jak lampion ,
zbořený jak Berlín po náletu …

  • Ožungr

Upravil/a: Ušel ventil

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ahold

Nalitej jak carský důstojník.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
yuko

Je ožralý jak doga.

Zdroj: http://www.ces­kaprirovnani.cz/tag/18-opilost

Upravil/a: yuko

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Opilec po akci je „tvrdy jak štolverk“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Já si pamatuji východoslovenské „ožratý ako drúk“.
Drúk = sloup.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bflmpsvz2

Sežranej jak metla.
Mám jí jak z praku, snad je to z tlaku. (Vyčítal)
Chlastá jak zavalená krysa.
Chlastá jak kdyby měl dutý nohy.
Ožratý ako zepelín (Terazky/Švandrlík)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

„Vožralej jako máma.“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zeeue

Já mám nejraději „být narvaný jak regál v Tescu“ :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Teda Marci, teď jsi vzala vítr z plachet mnoha občas zhulákaným (to je zas MŮJ oblíbený výraz). To jsem zvědav, jestli ještě někdo přijde s něčím jiným. Pozdravpánbůh!

před 2369 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Ale jo, přijdou. Takových přirovnání je. V poslední době třeba často slýchávám: nalitý jak činka! 🙂

před 2369 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Nalitý jak opar! ;)

Nabity jak ČongUnovi balistické rakety nukleární náloží, haha, hoho.

před 2358 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Nebo tvrdej jako veka…

před 2365 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

To je taky boží! 🙂

před 2365 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek