Kepler

Jaká znáte synonyma nebo přirovnání na „být opilý“(jako)…?

Třeba „mít draka jak vidle“ apod. Tuším, že čeština a krajové výrazy jsou na tohle téma kromobyčejné bohaté. Určitě neznám ani desetinu.

Nejlepší odpověď
annas

Být opilý jako slovo boží, jako dělo, jako zvíře, jako dobytek či čuně,, jako bomba., jako vidle.

Bez jako – byl nadrátovaný, zlinkovaný, ztřískaný, nalitý, nachmelený, pod obraz, na mol., jak zákon káže., má opici,

Další odpovědi
Mc Merkurion

… nevim jak kdo, ale já když se ožeru, jak zákon káže (>>> pod obraz boží), tak mám jen malou špičku …

marci1

Berounka v Mokropsech (vylitý jako); bič; boeing nad Ukrajinou (sestřelený jako); brus (vypitý jako); carská jízda; carský důstojník; cep; cyp; činka; Dán; dánský listonoš; datel (zťukat se jako); delegát; dělo; derviš (nařezat se jako); deska; dobytek; doga; doklady (vyřízený jako); duha; futrál; hobl; houba (nasátý/napitý jako); hovado; hrnek (plechový jako); jeseter (nařezaný jako); kámen; kanadské vízum (vyřízený jako); káry; kladenská ocel (zkalený jako); koláč (vykouslý jako); konev; kuře z trouby (vyndaný jako); lachtan (zcákat se jako); liška (zbombený jako); maňána; Mickey Mouse na mikině (natisknutý jako); míchačka (nasypaný jako); Mostecko (d.jebaný jako); motyka; mužik; notový sešit (zlinkovaný jako); papežský prelát; papír od sekané (zmatlaný jako); papuča; peří (nadraný jako); pes; pizda; prase; prasečí noha (zmrskaný jako); proutí (nařezaný jako); psí k.nda; puma; pumelice; pytel; Rin Tin Tin; Rus; ruský generál; ruský námořník; rybník (vylitý jako); rychlík do Chebu (nacpaný jako); slíva; slovenský hrnec (zdrátovaný jako); surikata (dobitý jako); světový rekord (zlomený jako); sviňa; sysel; šíp (zlomený jako); štola; taška z Lídlu (narvaný jako); tepláky hozené do potoka (nacucaný jako); tramp; truňk; tyka; váza (vylitý jako); větev; vězeňský kýbl (n.chcaný jako); záchodová štětka (n.chcaný jako); Zeppelin; žádost na byt (vyřízený jako); žok. 🙂
Zdroj: net (nelze uvést, jelikož obsahuje i vulgarity)
Omlouvám se „citlivým“ lidem. 🙂

quentos

Kdysi jsem někde četl, že jich bylo shromážděno celkem 495, ale nemohu se dopátrat zdroje. Zatím musí postačit toto: http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/128695/co-vsechno-umi-cestina-kdyz-se-opit-tak-podle-profese.html

edit: už jsem si vzpomněl, tolik jich shromáždil J. Zaorálek v knize „Lidová rčení“. Ale to číslo berme s rezervou – počítal např. „prdnout se“ a „bejt prdnutej“ jako dva výrazy.

Zdroj: http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/128695/co-vsechno-umi-cestina-kdyz-se-opit-tak-podle-profese.html

Ušel ventil

Jak Zeppelin ,
na sračky ,
nasával jak hovnocuc ,
září jak lampion ,
zbořený jak Berlín po náletu …

  • Ožungr

ahold

Nalitej jak carský důstojník.

yuko

Je ožralý jak doga.

Zdroj: http://www.ces­kaprirovnani.cz/tag/18-opilost

zjentek

Opilec po akci je „tvrdy jak štolverk“.

dubraro

Já si pamatuji východoslovenské „ožratý ako drúk“.
Drúk = sloup.

bflmpsvz2

Sežranej jak metla.
Mám jí jak z praku, snad je to z tlaku. (Vyčítal)
Chlastá jak zavalená krysa.
Chlastá jak kdyby měl dutý nohy.
Ožratý ako zepelín (Terazky/Švandrlík)

bolak

„Vožralej jako máma.“

zeeue

Já mám nejraději „být narvaný jak regál v Tescu“ :D

Kepler

Teda Marci, teď jsi vzala vítr z plachet mnoha občas zhulákaným (to je zas MŮJ oblíbený výraz). To jsem zvědav, jestli ještě někdo přijde s něčím jiným. Pozdravpánbůh!

marci1

Ale jo, přijdou. Takových přirovnání je. V poslední době třeba často slýchávám: nalitý jak činka! 🙂

zjentek

Nalitý jak opar! ;)

Nabity jak ČongUnovi balistické rakety nukleární náloží, haha, hoho.

Kepler

Nebo tvrdej jako veka…

marci1

To je taky boží! 🙂