sesednizkola

Jaká/která zajímavost z našeho jazyka českého vás překvapila v poslední době?

Před pár dny jsem se byl v Prokopském údolí podívat přes plot na úly a když jsem si večer četl na Wikipedii o medvědech, tak jsem se dočetl, že slovo medvěd pochází ze slov med-vyjed, znamenajíc jedlík medu. To by mě vůbec nenapadlo a hrozně se mi to líbí.

Co překvapilo v poslední době vás? Pište upřímně. Je jedno, jestli jste ve 40 objevili, že existují vyjmenovaná slova nebo shoda přísudku s podmětem, hlavně když bude současný objev pro Vás přínosný.

Pokud nemáte co odpovědět, můžete zkusit na internetu nějakou zajímavost najít a podělit se o ni.

Nejlepší odpověď
annas

Čemu jsem se divila, ukáže moje otázka,
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/meli-jste-nekdy-husokuzny-zazitek-co-se-deje-pri-janabrachismu-skonci-tyto-fraze-jako-suplikovky-ci-popukanda

husokůžný zážitek, jánabráchismus, šuplíkovka, popukanda, samobuch.

Další slova, která jsem slyšela – např. viladům, rozjídačka,

Další odpovědi
Kepler

Ústav pro jazyk český mě nepříjemně překvapuje tím, jak se pravidla rozvolňují. Například když slyším slovo potencionální, otvírá se mi kudla v kapse. Podle ÚJČ je to v pořádku. Hrůza.