Karolí

Jaká věta je oddělena čárkou od věty řídící ?

Nevychází mi hlavní ani vedlejší, prosím o radu. Moc Vám děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

V souvětí podřadném je třeba rozlišovat pojmy věta hlavní a věta řídící.
Věta hlavní je větou řídící, jestliže na ní závisí věta vedlejší. Věta vedlejší (tedy věta závislá) může být zároveň větou řídící, jestliže na ní závisí další věta vedlejší.

V souvětí podřadném oddělujeme vždy čárkou větu hlavní od vedlejší, větu řídící od závislé. Čárku nepíšeme jenom mezi větami vedlejšími závislými na téže větě, jestliže ovšem jsou spojeny spojkami a, i, ani, nebo s významem slučovacím.

Okopírovala jsem příklady:

Vyrazil však z chalupy jako šíp,
H kdy vyrazil?
když máma na něho zavolala,
V1 (řídící) co na něho zavolala?
aby se šel proběhnout.
V2 (vedlejší závislá na V1)
je na první větě vedlejší (V1) závislá další věta vedlejší (V2). V1 je řídící větou věty V2.

Byl s ním pohromadě vždy jen několik zimních měsíců, kdy byly chalupy zaváty sněhem a kdy se všechen život odehrával v jejich malých sednicích.

Příklady vět převzaty ze stránky:
http://jazyko­trans.blogspot­.com/2007/05/47-souvt-podadn-souadn.html

Další odpovědi
quentos

Věta závislá. Jde ale jinými slovy stejně o vedlejší větu – vedlejší věty od hlavní se čárkou oddělují vždy.

http://www.pro­ofreading.cz/kdy-psat-carku-pred-a