zjentek

Jaká teplotní minima v noci očekávat?

Mám na mysli celou ČR. Půjde teplota max do nuly, nebo půjde někde i pod nulu? Co myslíte? Já měl dnes ráno v pítku pro ptáky led, dost hrubý led. Přitom teplota pod nulu ani moc nešla, myslím… ale zase byl silný vítr.

Odpovědi
Dochy

Led se bez mrazu neudělá. Vítr mráz nezařídí. V některých případech, ale spíše za bezvětří a jasné oblohy, mohou některé předměty/povrchy vychladnout pod 0 i za teploty vzduchu nad 0. Typicky skla automobilů. Tam podle mně musí jít o přenos tepla zářením – teplo se vyzáří (každé těleso s teplotou nad 0K vyzařuje elektromagnetické záření) ale z vesmíru dostává podstatně méně. Tím ze může výrazně ochladit a námraza na oknech (zejména čelních, která mají pro vyzařování nahoru zpravidla lepší polohu) může růst.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.