Kelt

Jaká práva má opatrovník?

Může určit úřad někoho za opatrovníka například rodinnému příslušníkovi, aby za něj rozhodoval, pokud ten nemůže např. ze zdravotních důvodů? A co když ten, který má být opatrovníkem, to odmítne. K podpisu jej nikdo nemůže nutit.
Když podepíšeš, pak se nediv. Vyzná se v tom někdo a poradí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Opatrovnictví nelze někomu nařídit. Soud může jen rozhodnout komu (fyzické nebo právní osobě) bude svěřeno.
Soud jmenuje opatrovníkem osobu, kterou navrhl opatrovanec. Není-li to možné, jmenuje soud opatrovníkem zpravidla příbuzného nebo jinou osobu opatrovanci blízkou, která osvědčí o opatrovance dlouhodobý a vážný zájem a schopnost projevovat jej i do budoucna. Není-li možné ani to, jmenuje soud opatrovníkem jinou osobu, která splňuje podmínky pro to, aby se stala opatrovníkem, nebo veřejného opatrovníka (zejména obec). Opatrovník musí dbát zájmů a vůle opatrovance, jedná zpravidla společně s ním.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Opatrovnic­tv%C3%AD

Další odpovědi
Drap

Uřád nemůže rozhodnout. Rozhodnout může pouze soud a opatrovník s tím musí souhlasit.

Edison

Jak píše Drap. A opatrovník nemá jen práva, ale také povinnosti. Vše v rozsahu určeném soudem.