Jaká mouka při přípravě bramboráku?

Četl jsem mnoho receptů, někdo uvadí hladkou, někdě polohrubou někde hrubou.
Jakej rozdíl je mezi hladkou polohrubou a hrubou moukou při přípravě bramboráků?

Nejlepší odpověď
annas

Používám trochu hladké moudky, ta víc „lepí“!, takže lépe se spojí s bramborami a škrobem. Někdy přidávám místo moukyi drcené ovesné vločky.

Čím méně mouky, tím více jsou bramboráky křupavější.

Dívala jsem se do receptů, názory se různí. V některých se píše, že na druhu mouky nezáleží.

Další odpovědi
Danina65

Tak to jsi u nás píchl do vosího hnízd a.Mamka polohrubou, já hladkou, bratr hrubou. A vedeme letité spory.

ivzez

Já všude používám hladkou mouku → těsto je jemnější.

marci1

Já dávám hladkou, bramborák je jemnější. Ale jinak každý podle své chuti. 🙂
Podobná otázka: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-mouka-se-dava-do-bramborovych-placek

Kepler

Ano, hladká líp spojuje, ale dávám maximálně jen jednu polévkovou lžíci na 2 litry těsta, pokud z toho nechci mít teplákovinu. Mám radši křupavější, ale podle gusta…

cochee

U nás v rodině hladká a rozhodně nepřehánět, záleží na škrobovitosti použitých brambor, čím větší obsah škrobu mají, tím méně je třeba doplnit mouky, která vlastně jen doplňuje obsah škrobu. U málo škrobovitých kobzolí ani mouka nepomůže, bramboráky se i tak při smažení trhají. Polohrubá je hruběji zrnitá a tím pádem zapojení se škrobu do výsledné hmoty je asi menší, než u hladké.

Dochy

Ještě s tím experimentuju… Asi trochu hladké, trochu polohrubé. Hladká dělá bramboráky takové těstovitější (tak bacha ať ji tam není moc) , polohrubá spíše křupavější (ale když tam nebude ta hladká, je riziko že se budou trhat)

Ale nemusíš to zas tak řešit, zkus, žádnou to vyloženě nezkazíš. Hlavně
dost česneku majoránky a škvarků;-)

dr.luha

Polohrubá a hladká mají podobné vlastnosti. Polohrubá mouka měla v době, kdy neexistovaly nepřilnavé povrchy tu kladnou vlastnost, že se bramboráky nepřilepovaly k podkladu. Pro vylepšení bramboráku je vhodné část brambor nastrouhat na velkých dírách. Proti hnědnutí těsta se přidává lžíce octa nebo špetka kyseliny citrónové. Já přidávám trochu kyseliny askorbové.

anonym

cochee
Co myslíte tím škrobem, máte na mysli že škrob je nezdravý a nebo že škrob nějak pomáhá něčemu?

Dochy

škrob spojuje… Uvařenej škrob je pudink 😉

cochee

Přesně to jsem měl na mysli, škrob je v bramborácích pojivo. Ostatně se prodává i potravinářský škrob pod názvem solamyl, jen je tuším kukuřičný, ne bramborový a používá se jako alternativa jíšek a zadělávek („záklechtek“) do polévek a omáček. Jinak škrob je v podstatě složitý cukr, nic extremně zdravého ale ani nezdravého, prostě poměrně běžná látka ve výživě.

Dochy

Solamyl je zrovna bramborový 😉 Kukuřičný se prodává jako Maizena, Amylon,…

cochee

Ano, pravdu díš.

Dochy

Ale asi bych škrob přidávat nezkoušel aby z toho nebylo želé. Já radši křupavé.

cochee

Neboj, želé z toho nebude, díky smažení. Kdyby se to vařilo, tak pak ano.