Elisa24

Jaká mince měla podíl 100% drahého kovu a která 50%?

Myslím to, která mince byla vyrobena pouze z drahého kovu – 100% a které byla vyrobena ze slitiny v poměru přibližně 1:1 – drahý kov : nějaká příměs.
Děkuji

Odpovědi
Pepa25

??? Třeba ČNB razí zlaté pamětní mince o ryzosti Au 999.9 neboli jako 24 karátové (ryzí). Jinak ryzost se uvádí ve zlomcích nebo v karátech a těch 50% je střeleno od boku, že?

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kar%C3%A1­t_%28ryzost%29

Kelt

Nějaké divné zadání. Nemůže být podíl 100 %. Když je 100 % kovu, znamená to, že je to čistý kov. Pak se musí počítat i s tím druhým kovem. Pokud mám 10 g jednoho kovu a 5 g druhého kovu, mám celkem 15 g a obsah kovů určím 10/15 pro první kov
a 5/ 15 pro druhý kov. Tedy 1/3 tj. 33 % jednoho kovu a 66 % druhého kovu – vlastně opačně dle zadání.
Doplňuji:
O tom, že by byla nějaká mince zcela ryzí nevím. Snad je něco na Googlu. A nevím, která to je.

gecco

100% ryzost, v podstatě, neexistuje…
Nejvyšší použitá je 999,99/1000 (tu minci si dohledej – existuje).

Ale DÚ za tebe dělat nebudu…
😉