Panthe

Jaká máte v mysli vlastní zajímavá pojetí božství a smyslu existence?

Byl bych rád, abyste se svěřili s tím, co má podle mě každý, a to jest nějaké to vlastní hlubší pojetí toho všeho okolo. To, jak vnímám existenci a božství já, v rámci určité roviny, asi nejlépe vyjádřil Andy Weir ve své krátké povídce Vajíčko. Pro zájemce k přečtení zde (čtecí čas asi 3 min) https://arche­typal.cz/2013/an­dy-weir-vajicko/

Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
klumprt

Tak já bych to viděl docela nihilisticky. Což znamená, že z vyššího hlediska nezáleží na ničem. To může znít poněkud děsivě, ale dá se k tomu přistoupit tak, že se člověk zhluboka nadechne a zapřemýšlí, co udělat s těmi pár lety existence, které mu zbývají. Protože jakási příležitost to je a záleží jenom na nás samotných, jestli ji uchopíme za pačesy.
Nicméně ta povídka je zajímavá, jen by mě zajímalo, jestli se v ní počítá s evolucí, a v kterém stadiu vývoje lidského druhu začala duše po různých lidech putovat, či snad putuje všemi živými organismy? Což už je takový trochu technický detail, ale trochu se to tím komplikuje 🙂

Usoman

Nevím o čem přesně mám psát. Ale zkusím.

Bůh jako takový, neexistuje.
Věřím v mimozemský život, vyspělá mimozemská civilizace mohla být považovaná za bohy. Zbytek božstev byl vymyšlen lidmi, protože nerozuměli přírodě (bouřka, oheň, blesk, povodně, zatmění).

Život vznikl na Zemi, popřípadě panspermicky z Venuše či Marsu. Možná zdejší život stvořili mimozemšťané jako experiment anebo už vzniklý život ovlivnili a tím vznikly nové druhy jako lidstvo.

Naši mysl rozděluji mezi hmotnou a abstraktní. Do hmotné patří naše vzpomínky a naše rysy osobnosti, které se ukládají do neuronů. Přesto hodlám věřit, že naše mysl skrývá něco abstraktního na co nelze šáhnout. Energii, která je vlastně základ našeho Já, naší hlavní osobnosti, takových jací jsme (ovšem bez vzpomínek).

No a to je tak vše. Díky za přečtení.

anonym

V mojí mysli pojetí „božství“ neexistuje, jelikož je to nesmysl a vymyšlená hloupost, která mě nijak neinteresuje.

Smysl existence? Každá věc má jiný smysl existence, může jich mít i více, potom ale záleží pro koho/pro co ten smysl má.

hapiky

Usoman: Když někdo tvrdí že Bůh neexistuje jen protože ho nikdo nikdy neviděl, tak nastane otázka, jestli je správné nevěřit ničemu co jsem sám neviděl? Z vědeckého hlediska, a to je vědecky podložené je absurdní, když neexistuje nic, co nevidím.

df

Tezka otazka, na kterou nelze jednoznacne odpovedet. Nazory jsou ruzne, ale pravdu nezna nikdo. Objektivni smysl je neznamy. Subjektivni smysl ma zivot takovy, jaky mu dame. Jak rikali nekteri filozofove, zivot ma smysl tehdy, kdyz o neco jde.

A co se tyka bozstvi. Kdysi jsem v Boha neveril, ale po dlouhe dobe jsem dosel k nazoru, ze neco musi existovat. Samo vsechno nemohlo vzniknout. Hmota, ktera okolo nas je, vcetne nas, byla stvorena jen jednou, na pocatku. Od te doby hmota nevznika ani nezanika, pouze meni svou formu. No ale je toho jeste hodne

anonym

Usoman, „mimozemšťani“, tudíž bytosti, které nežijou na Zemi, existují, ale rozhodně to nejsou bozi.

Žádný člověk ale neví, jestli zrovna oni jsou ta nejvyspělejší rasa v celém vesmíru, nebo ta nejméně vyspělá.

Panthe

stejně je to jen simulace, pak může být skutečné cokoliv

anonym

Co je simulace?

Panthe

To všechno okolo nás.

anonym

Moc hezká teorie.