dubraro

Jaká kolečka jsou míněna ve rčení „myslet na zadní kolečka“?

Vím, jaký je význam, ale zajímalo by mne, jak to vzniklo. Jestli v tom hrála roli nějaká skutečná kolečka.

Odpovědi
annas

Přenesený význam je jasný – myslet na budoucnost, tedy to, co je od nás nevzdálenější.

Myslím, že stejně jako rčení mlátit prázdnou slámu, být jako kůl v plotě,, myslet na zadní kolečka souvsí s přírdodou a venkovským životem.

1. Podle slovníku a významu slov.
Pluh měl části: : hřídel, chodák, kleče, krojidlo (nožovitého tvaru), plaz (ve spodku slupice), plúžňata, radlice, slupice

plužňe, zprav. pl. (plužňata)
plužní kolečka; dvoukolový vozík pod hřídelí pluhu
Jeden z významu kolečka: kolečka pl. vozík pod pluh, plužňata = kolečka pluhu.
PSJC a další zdroje – Staročeský slovník

„Pro většinu Čech a záp. polovinu Moravy je charakteristické pojmenování kolečka, jež se v sv. části Moravy (bez sev. Valašska) objevuje převážně s přívlastkem – plužní kolečka. S pluhem je spojuje tzv. potužník -železný kolík. Často se objevovalo u pluhu i přídavné kolečko.“ NET

Na fotografii staré pluhy s kolečky.
https://www.go­ogle.cz/search?q=star%C3­%A9+pluhy+s+ko­le%C4%8Dky&cli­ent=firefox-b&biw=1112&bi­h=866&tbm=isch&im­gil=eGhXdJIdbiv­SKM%253A%253B-Pfd5zCJ32DL-M%253Bhttps%2­5253A%25252F%25252Fstro­je.bazos.cz%25252Fin­zerat%25252F66­537823%25252Frucha­dla--pluhy.php&sou­rce=iu&pf=m&fir=eG­hXdJIdbivSKM%253A%252C-Pfd5zCJ32DL-M%252C_&usg=__RvTRA3OT­xg_-nzs4VxMAAsr2-as%3D&ved=0ahU­KEwjVs7SI95HQAh­WHCMAKHSqoA_4Qyj­cIJw&ei=mPodWNWHLY­eRgAaq0I7wDw#im­grc=eGhXdJIdbiv­SKM%3A

Jiné druhy pluhu – kolečka vzadu
https://www.go­ogle.cz/search?q=po­pis+pluhu+za+kon%C4­%9B&client=fi­refox-b&biw=1112&bi­h=866&tbm=isch&im­gil=BV-PLDBHJaienM%253A%253BP­9bFmH0y15hR5M%253Bhttp%2­5253A%25252F%25252Fstro­je.hyperinzer­ce.cz%25252Fpl­uhy%25252Finze­rat%25252F9560905-pluh-za-kone-tri-radlice-nabidka-zdar-nad-sazavou%25252F&sou­rce=iu&pf=m&fir=BV-PLDBHJaienM%253A%252CP­9bFmH0y15hR5M%252C_&us­g=__aHz6EVB63B2Z0vmXfY­KITkIz1GQ%3D&ve­d=0ahUKEwiJsJi_yZ­bQAhVJrRQKHaAB­CL0QyjcIJQ&ei=5mkgWIm­lEcnaUqCDoOgL#im­grc=BV-PLDBHJaienM%3A

2. Vycházela jsem z obratu kolečka – význam ve slovníku = plužní kolečka. Nedá se docela vyloučit,, protože zadní kolečka se u pluhu objevvovala, nevíme, kdy rčení vzniklo. .. Význam se ve rčení určitě posunul – z kolo se stalo kolečko.

V Historické mluvnici jsem našla, že původně rčení znělo „ ohlédati sě na zadnie kola“, tedy se vozka musel dívat, ohlížet se, pamatovat na zadní kola vozu. když vozka seděl na voze, viděl jen dopředu, nikoliv dozadu, takže se mohlo stát, že při jízdě z kopce, odbočování, prudkém zabrzděník, špatné hrbolaté cestě atd. se vůz převrátil.

Mně se to kdysi stalo s vozíkem. Sice jsem jej táhla za sebou, vezla jsem na něm seno, cesta vedla výmoly. Přední kola jsem uhlídala, zadní nikoliv – neviděla jsem na ně a vozík se převrátil, seno skončilo na zemi. Také jsem nemyslela na zadní kolečka u vozíku, hlídala jen přední.

Citace z Historické mluvnice …“ neb já sem na konci nepřiřekla státi k tomu soudu…, neb sem se na zadní kola ohledala pro převrácení i mohu státi i nestáti“.

Nedá se samozřejmě zjistit, kdo a která kolečka měl na mysli. jak to v jazyce bývá, významy se obměňují, posouvají. Původní význam se dá jen odhadnout.