Fienir

Jaka jsou zakladni slova

Neboli slova ktera uz nelze dale definovat. Slova ktera mi staci k tomu, abych definoval cokoliv.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, abyste si uvědomil, jaký význam má slovo. Co je to definovat cokoliv? Kolik máme druhů slov? Mohu říct, že jde o předložku, spojka atd.

Slovo má význam

  1. věcný ´obsahový, lexikální – význam, který má slovo samo o sobě – např. otec = muž, jenž zplodil potomky. .
  2. gramatický (mluvnický – vyjadřuje různé gramatické kategorie vyššího i nižšího řádu .

    např. otec je podst. jm, u něhož určuje rod, životnost, číslo, pád a vzor. Ve fvětě může být podmětem, předmětem atd.

Mluvnický význam: gramatický, nabývá významu až ve spojení s jinými slovy ve větě

Z toho hlediska rozlišuje slova

  1. lexikální – mají jen význam slovní – citoslovce, příslovce – ve slovníku najdeme – např. ach = citoslovce, které vyjadřuje rozmanité pocity příjemné i nepříjemné (bolest, zármutek, touhu, příjemné překvapení, obdiv )

hezky = příslovce. – příjemně plsobící na naše smysly.

  1. lexikálně gramtická – mají význam slovní i ve větě význam gramatický – podst.. jm., příd. jm., zájmena, číslovky, slovesa

otec = muž, jenž zplodil potomky. – najdeme ve slovníku, z pohledu tvarosloví určujem gramatické kategori a v oblasti syntaxe pak větné členy.

  1. gramatická – větné vztahy mezi slovy nebo větami – předložky, spojky, částice, někdy pomocná slovesa .

--
Jinak jsou pojmenování (slova)

  1. značková: nedokážeme určit původ slova, jde o kořenná slova

Př.: pes, chleba…

  1. popisná – vznikla z již známých slov

př.: běžet – běžec
mýt – umyvadlo

Další odpovědi
magorvkleci

tím se myslím zabývá sémantika
(podle mne by takhle měl fungovat výkladový slovník nebo i encyklopedie, tedy měly by být uzavřené, rekurzivní, zacyklené = neměly by se v nich vyskytovat termíny, které přímo v nich nejsou rovnou vysvětlené)

Kelt

V každé oblasti, například ve vědě, jsou základní výrazy, pojmy, v matematice axiomy, o kterých se nediskutuje. A něco definovat si taky nejde omezeným počtem výrazů. Pokud mám něco definovat, obvykle se používá speciální slovník, kterýto slovo vysvětluje: Jenomže, i když to slovo nějak vysvětlím – a nemohu tvrdit, že moje definice je srozumitelná a bez napadnutí, existuje spousta významů, kdy by se dalo použít jiného výkladu.
Použiji váš výraz – slovo. A napíšu nějaké výrazy, kde se bude právě slovo nacházet.

  1. Jan Werich použil v této pohádce pouze jednoslabičná slo­va.
  2. Každé slovo se skládá aspoň z jedné slabiky.

3 Nebudueme se hádat o každé slovo!
4 Na počátku bylo slovo…
5 Kolik znáš anglických slov z prostředí rodiny …
Jaké je to slovo ..
atd.
Některá slova nejdou definovat, stačí třeba obrázek, fotografie , například les, dům, dítě, rodina, u jiných je definice nejednoznačná.
Ale řekl bych, že se spíš podaří objevit perpetuum mobile, než někdo objeví základní slova na všeobecnou definici.