brejlacek

Jaká jsou všechna možná ocenění za dárcovství krve? A jak dlouho trvá než bude uděleno?

Nejlepší odpověď
chudst

  1. Krůpěj krve

Uděluje se za první odběr.

  1. Bonzová medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Uděluje se za 10 odběrů. Předává se zpravidla přímo na trasfuzní stanici.

  1. Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Uděluje se za 20 odběrů. Předává příslušný OS ČČK na slavnostním shromáždění.

  1. Zlatá medaile Prof. MUDr. Jana Janského

Uděluje se za 40 odběrů. Předává slavnostně OS ČČK na slavnostním shromáždění.

  1. Zlatý kříž ČČK 3. třídy

Uděluje se za 80 odběrů. Předává slavnostně OS ČČK na slavnostním shromáždění.

  1. Zlatý kříž ČČK 2. třídy

Uděluje se za 120 odběrů. Předává ČČK na celostátním slavnostním shromáždění.

  1. Zlatý kříž ČČK 1. třídy

Uděluje se za 160 odběrů. Předává ČČK na celostátním slavnostním shromáždění.

Pro účely oceňování bezpříspěvkových dárců krve se odběry krve a jejích složek započítají takto:

  • odběr plné krve = 1 odběr
  • odběr krevních složek, při němž nejsou odebírány červené krvinky ani krevní destičky = 1 odběr
  • odběr krevních složek, při němž jsou odebírány červené krvinky nebo krevní destičky = 1 odběr za každou TU červených krvinek nebo krevních destiček; odběr se hodnotí nejvýše jako 2 odběry

Zdroj: http://www.cer­venykriz.eu/cz/o­cenovani.aspx

Další odpovědi
Toruk

Jsou to tzv Jánského plakety: bronzová stříbrná a zlatá medaile. Bronzová se uděluje za 10 bezplatných odběrů, další nevím, jestli jsou zase po 10.

MrGandy

Můj otec chodí na odběry … a už by měl jet od znova …s těmimedailemi.

A tuším, že od 40 odběru dostanete průkazku na rok MHD ( pro lidi, co jezdí do práce autobusem/tro­lebusem se to hodí )

Každy rok se ale berou maximálně 3–4 dávky …, takže i na ten bronz si chvíli počkáte.

ProDarce.cz

Kromě zmíněného vyznamenání Českého červeného kříže mohou dobrovolní dárci krve jezdit MHD zdarma nebo s výraznou slevou. Lze čerpat slevy na sport, nákupy, vstupenky, služby a mnoho dalšího. Doporučuji navštívit http://www.Pro­Darce.cz kde najdete seznam benefitů pro dárce krve z celé ČR.