petena

Jaká jsou práva nájemníka?

Dobrý den,
mám 84letou babičku,která bydlí v bytě 1+1 v posledním patře domu, který vlastní soukromí majitel. Majitel za ní přišel s tím,že bude rekonstruovat střechu a nabídl jí garsonieru v suterénu domu. Nabízený byt je o polovinu menší a vlhký. Jaké má nájemník práva a možnosti na odmítnutí nabídky? Babička se bojí,že když odmítne, tak ji majitel vyhodí na ulici. děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Menší byt ani přízemí by babičce vadit nemusely,
snížil by se jí nájem a nemusela by platit za výtah.

Vlhkost by ale vadila. Já bych na místě babičky svůj
souhlas podmínila odstraněním vlhkosti v garsonce.
Doplňuji:
Majitel bytu už není povinen nájemci
v případě výpovědi nabídnout jiný byt.

Majitel může babičce dát výpověď s tříměsíční výpovědní
dobou, během níž by si babička musela najít nové bydlení.

Další odpovědi
ahold

Majitel nabídl babičce ten suterénní byt jako náhradní a nebo jako dočasný po dobu rekonstrukce?
Obvykle suterénní byty nejsou hygienicky vhodné k obývání a už dříve se ani nepřidělovaly (nedostatek světla, vlhkost, ztížený přístup atd.)
Bohužel mnoho možností babička nemá: Viz odpověď ivzez.
Vše je na dohodě mezi majitelem a nájemcem.

cukrar

Po odpovědi ivzez není co dodat.