kalim3

jaká jsou práva a povinnosti insolvenčního správce při osobním bankrotu ?

Během insolvenčního řízení nám strhli nějaké peníze a máme od exekutora zastavený majetek a chci vědět jestli to jsou povinnosti spravce se o tyhle věci starat, protže nám řekl ať si to vyřídíme sami.tak chci vědět co vše má dělat, protože v zákonu jsem nic nenašel. Děkuji předem
Doplňuji:
Byly nám strženy peníze mezi podáním a schválením odlužení. Správce nám řekl že si to máme vyřidit sami a tak chci vědět co má dělat, protože jak píšete my si ho platíme. Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Píšete „během insolvenčního řízení“, takže mi není jasné, jestli máte už soudně schválený a polený osobní bankrot. V tom případě by vám byl určen správce, který má svoje práva i povinnosti a za nemalý poplatek je má vykonávat.
V podstatě si ho platíte.
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/insolvencni-spravce-42272.html
Doplňuji:
Od termínu podání návrhu (a jeho potvrzeném přijetí) u příslušného soudu by mělo být zastaveno věškeré vymáhání pohledávek .
Insolvenční správce, který vám byl určen soudem, plní svoji úlohu od doby kdy vám bylo soudem povoleno oddlužení, po dobu trvání tohoto procesu. Pravděpodobně má váš správce pravdu, že záležitosti, které proběhly ještě
před soudním řízením, musíte řešit vy sami.
Obraťte se přímo na toho, kdo vám takové zásahy na majetku vykonal, Pokud nepochodíte, být vámi, obrátila bych se přímo na soud, který vaše oddlužení povoloval.
V každém větším městě ( „okresním“) funguje bezplatná poradna pro lidi
ve složité sociální a právní situaci. Zpravidla tam mívají dosti zkušeností právě
s osobními bankroty. podáváním návrhů atd. Zkuste vyhledat poradnu tohoto typu ve vaší blízkosti, objednejte si telefonicky termín schůzky a poraďte se
o vašem konkrétním případu a následném postupu.
Tam a tím bych začala.

Další odpovědi
kyt

Bohužel Vás budu muset zklamat. Dispoziční oprávnění k majetku, a to i finančnímu (tedy k penězům, které skončily např. kdesi deponované) má od zjištění úpadku a povolení oddlužení dlužník. I po schválení způsobu oddlužení splátkovým kalendářem zůstává dispoziční oprávnění k majetku dlužníkovi (to neplatí u majetku zajištěného); tedy skutečně se o své peníze budete muset postarat sám a správce Vám nepomůže. Co se týká exekucí – exekuce během insolvenčního řízení lze nařídit, nelze je však provést; tedy veškeré exekuční zástavy na majetku zůstávájí do doby, dokud tuto zástavu (i) nezruší sám exekutor (ii) nezanikne prodejem zajištěného majetku insolvenčním správcem; správce poté oznámí zánik zajištění dotčeným osobám.
Správce zastupuje primárně zájmy věřitelů a nikoliv zájmy dlužníka. Váš dojem, že si správce platíte jako službu pro sebe je mylný. Naopak dlužník je ten, který musí být v součinnosti se správcem, plnit jeho pokyny, dbát jeho příkazů a nedělat nic, co by ztěžovalo práci insolvenčního správce. Správce je v konečném důsledku ten, který na Vás podává reporty insolvenčnímu soudu o plnění oddlužení a Vašem chování počas oddlužení, z jejichž obsahu bude mj. insolvenční soud vycházet při rozhodnutí o tom, zda na konci oddlužení osvobodí dlužníka od zbytku dluhů.
Pokud bych měl tedy shrnout Váš dotaz – co tedy má správce vlastně všechno dělat. (i) při nápadu kauzy zavést dlužníka do svého systému a předvolat jej k jednání (ii) zjistit majetkovou podstatu dlužníka, (iii) přezkoumat přihlášky věřitelů, (iv) vyhotovit zprávu pro insolvenční soud, která obsahuje mj. také doporučení správce o způsobu plnění oddlužení – vzhledem ke zjištění o majetkové podstatě dlužníka – oddlužení lze plnit splátkovým kalendářem či zpeněžením majetku v majetkové podstatě, (v) absolvovat přezkumné jednání u insolvenčního soudu, (vi) zajišťovat zabavitelnou část příjmu dlužníka a pravidelně ji rozdělovat poměrně nezajištěným věřitelům, (vii) zpeněžit případný zajištěný majetek dlužníka a uspokojit z prodeje zajištěné věřitele. Odměna insolvenčního správce při oddlužení je 750 Kč měsíčně a dále mu náleží 150 Kč měsíčně jako režijní paušál. Pokud je správce plátcem DPH, je k těmto ještě připočítáno.
Myslím, že by si každý dlužník měl přečíst insolvenční zákon – stačilo by těch pár paragrafů o oddlužení, nebo si alespoň nastudovat jaká dispoziční oprávnění má ke svému majetku.

Martin Svoboda.

anonym

Zadala jsem heslo „bezplatná právní poradna“ na Seznam a vyjelo mnoho odkazů, tak vyhledejte některou ve vašem okolí, zde je možnost:
http://www.kscm­.cz/obcanska-poradna/bezplatne-poradny