Mirdas

Jaká jsou kritéria pro získání Pulitzerovy ceny ?

Doplňuji:

Myslel jsem spíše cenu novinářskou.

Odpovědi
Nazdar Bazar

Pulitzerova cena není pro všechny

Pulitzerova cena se uděluje hned v několika kategoriích. V současné době jich můžeme napočítat jednadvacet. Ocenění se uděluje za žurnalistiku, literaturu a od roku 1943 i za hudební tvorbu.

Aby někdo mohl tuto cenu obdržet za beletrii, musí splňovat několik podmínek (jinou kategorii tvoří drama). Ta první vylučuje všechny, kdo nenesou americké občanství. Pokud si tedy někdo z vás plánuje cenu v této kategorii získat, máte smůlu. Nejdříve se odstěhujte přes Atlantik a doufejte v udělení amerického občanství. V druhé podmínce stojí, že dílo by se mělo týkat života v USA. Mezi významné osobnosti, kterým se tyto podmínky podařilo splnit a ještě byli tak schopní, že vytvořili dílo hodné Pulitzerovy ceny, patří například John Steinbeck a román Hrozny hněvu, Ernest Hemingway se svým dílem Stařec a moře, Tennessee Williams a jeho Kočka na rozpálené plechové střeše, Harper Lee a nezapomenutelné dílo Jako zabít ptáčka či Norman Mailer a jeho Katova píseň. Ze současných autorů můžeme jmenovat Philipa Rotha a jeho román Americká idyla, který získal ocenění v roce 1998, Michaela Cunninghama a jeho Hodiny z roku 1999 či Jeffreyho Eugenidese se svým psychologickým románem Hermafrodit z roku 2003.

Zdroj: http://www.stu­dentpoint.cz/168-literatura/4825-co-chce-kazdy-novinar-a-spisovatel-pulitzerovu-cenu#.U-ztivl_ufI

Agneta

NazdarBazar >>>> a kolik Čechů už jí získalo? Já znám jednoho(archi­tekta), dostal jí za tu českou stavbu století

Nazdar Bazar

Nepleteš si to se Stirling Prize ?

Agneta

je to možné, teď jsi mne popletl:D