tazatelka

Jaká je výše solidní provize realitnímu makléři, kolik procent?

Před pár lety platilo od 3 do 5 procent. Jaká je ale dnes výše provize takového „slušného“ makléře, pokud takoví vůbec existují?
Známá prodávala a zároveň kupovala byt, obojí s jedním makléřem. Kupodivu, za prodej bytu (plocha skoro 100 m2, takže vyšší suma) si řekl o 5 %, kdežto při koupi plošně menšího bytu „jen“ o 3 %.
Asi to tak nebude, ale skoro to vypadá, že čím vyšší cena nemovitosti, tím o vyšší provizi si řeknou.
Dá se procento provize nějak vypočžítat, odvodit? nebo je to zcela na blahovůli Rk, o kolik si řekne?
A je možné se provizi s RK domlouvat, nebo je částka, kterou člověku sdělí, pevně dána?
Dík za zkušenosti!

Nejlepší odpověď
pusinka50

Samozřejmě, že se lze s některým makléřem, zdůrazňuji s některým, domluvit na menší provizi, než si řekne. Já jsem teď prodala 3+k.k a koupila 2+k.k. a zaplatila jsem na obě strany každému 80.000 Kč. Přičemž za větší byt si realitka řekla původně 100.000 Kč a snížila mi to na 80.000 Kč

Další odpovědi
Drap

Záleží na smlouvě. Na provizi nejsou žádné závazné tabulky. Cena i celá smlouva se dělá dohodou.