Jaká je vaše teorie vzniku slova zlosyn?

Nevymysleli to náhodou rodiče nějakého chuligána?

Nejlepší odpověď
annas

Jazykový původ je jasný – složené slovo – zlo + syn. Jako vždy to není jen černobílé. Historie udělala své, významy se vyvíjejí.

Všeslovanské slovo . Psl. *synъ . Původní význam je asi ‘rozený’, ve stč. synovec – ´bratrův syn – bratrovec. ; Syn – jde o odvozeninu od staroindického kořene *seu- ‘rodit’, plodit, tedy rozenec.

Zlý, zlo – ‘,původ staroindický, ‘nespravedlnost’, sti. hválati, hvárate ‘jde křivě, schází z cesty’.klamat, podvádět’.
..
Nevzniklo zřejmě jako pojmenování pro zlého potomka, ale obecně se tak nazýval zločinný člověk, zločinec, padouch.

Jak uvádí V. Machek v Etymologickém slovníku, slovo syn měl původně jiný význam (bratrův syn – synovec – bratrovec) později se zúžil na vlastního potomka, ale stále se používal název syn – dítě, které se narodilo komukoliv – viz níž..

Kdo byl bratr? " Příslušník, který patřil k exoganní jednotce prvobytného matriarachální rodu. Pozůstatek výraz bratří – příslušníci společenství.

Když slovo v praslovanštině vzniklo, tehdy „chuligáni“ v dnelním slova smyslu neexitovali, ale různí lapkové, pobudové, podvodníci atd. ano.

Další odpovědi
arachis

Dítě -syn zla. Člověk, který koná úmyslně samé špatné věci. U nás se říká gyzd gyzdovský.

zjentek

Teorie? Klidně to může být týraný dítě, asi zkratka zlomenýho syna.

Drap

Žádnou vypracovanou teorii nemám, ale zřejmě -zlý syn