starasst

Jaká/která je vaše oblíbená kniha?

Uveďte prosím i autora.

Nejlepší odpověď
Filip84

Jsou knihy, které mi toho do života relativně hodně daly, tak jako reálně, jak ti může kniha „dát“, jo, ale rozhodně nejsou oblíbené, to není „příjemné“ čtení:

Josef Vissarionovič Stalin: Otázky leninismu.
David R. Hawkins: Vzestup po úrovních vědomí.
Friedrich Nietzsche: Wola mocy.
Friedrich Nietzsche: Antikrist.
Wilhelm Weischedel: Skeptická etika.
Alexandr Isajevič Solženicyn: Souostroví gulag.
Maxim Gorkij: Život Matveje Kožemjakina.
Nitobe Inazo: Bušido.
Miyamoto Musashi: Kniha pěti kruhů.

asi by se ještě něco našlo, ale už se mi nechce vzpomínat (já obecně nerad vzpomínám – co bylo, bylo).

Další odpovědi
annas

Pozor na rozdíl mezil zájmeny jaký a který, Není jasné, co chcete slyšet.l Ryozdíl se dovíte v archivu

Jaká kniha? – česká, německá, moderní, historická, romantická atd.
Která kniha ? – konkrétní – v poslední dob ě je to Mandolína kapitána Corelliho – autor Louis De Bernières

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pro-vas-slozite-pochopit-rozdil-mezi-zajmeny-jaky-a-ktery

aliendrone

Takhle to neberu, jsou prostě různé žánry knih a mezi oblíbenými jich mám mraky.

  1. https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/cesta-do-nitra-hmoty-203970 , třeba tahle zformovala u mě coby puberťáka můj životní determinismus a zájem o „podstatu všeho“.
  2. https://www.an­tikavion.cz/kni­ha/souostrovi-gulag-1918-1956-pokus-o-umelecke-pojednani-1-3-komplet-aleksandr-isajevic-solzenicyn-1990-475199?gclid=­EAIaIQobChMI2NG04NbV­_AIVLRGLCh2F5go­HEAQYAyABEgJMCPD_BwE , ačkoliv jsem dítě totality (zažil jsem leccos, ale nikdo nezažije VŠECHNO), tak teprve toto dílo mi otevřelo oči v PLNÝCH SOUVISLOSTECH o tom, „co bylo“ a hlavně PROČ.
  3. https://www.cbdb­.cz/kniha-16727-tractatus-logicophilosophicus-tractatus-logicophilosophicus rozsahem nevelká, obsahem gigantická kniha, která má hlavní přednost (podle mě) v tom, že ukazuje „jak na to“. Někdy je názorný příklad/ukázka mnohem více, než tisíc školení či přednášek. Z hlediska úspornosti slov a hutnosti (přesto bohatosti obsahu) je to spíš krásné umění, než „nějaká další filozofie“.
  4. https://www.da­tabazeknih.cz/dal­si-vydani/tri-muzi-tri-muzi-ve-clunu-o-psu-nemluve-56356?lang=cz easy, buď se budete válet smíchem NEBO spíše kroutit hlavou – záleží na tom, jak se kdo v knize „najde“
  5. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kapit%C3%A1l_(­kniha) dnes, v havloidní úchyloinkluzivní a progresivně multikulturní době fujky e-é kniha, což ale NIC nemění na jejím významu (z hlediska ekonomie), dokonce jsem se domákl, že se mnozí ekonomové k jejím závěrům vracejí (jakkoliv je pochopitelně s ohledem na její stáří v něčem přežilá).

Mohl bych vypisovat dál, ale nemá to smysl. Jen jsem nadhodil různé žánry, resp. díla, která z nich (podle mne) STOJÍ ZA TO (mají vysokou „přidanou hodnotu“). 🙂

df

Osud jako šance. Dethlefsen.

zjentek

„O stromu, který dával“. S. Silverstein

paul1

Knut Hamsun: Požehnání země

Kelt

Nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na žánru a taky na věku uživatele. Jinou knihu si oblíbím ve 12 a jinou v 52 letech.