Kelt

Jaká je to vlastně energie a jak ji změřit?

V tabulkách jsou popsány skoro všechny lidské činnosti a k tomu je uvedena energie. Stejně tak se dozvíme energie potravin, které konzumujeme. No a když jsme odpočatí fit, máme spoustu energie, nápadů, tak uděláme spoustu práce a jsme spokojeni. Ale když jsme nevyspalí, je nám špatně, po opici, pohádali jsme se, tak se cítíme špatně. Dá se ten rozdíl nějak měřit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Výstižnější by bylo říci, že když jsme odpočatí a psychicky v pohodě, máme elán a chuť do práce. V opačném případě je to asi tak, jak psal jeden záchodový nápis:
Keď sa ti život stane peklom, skoč po hlave do hajzla a prikryj sa deklom.

Další odpovědi
Pepa25

Na toto téma doporučuju výbornou knihu – Smil, Václav: Energie – Průvodce pro začátečníky.
Hned na začátku autor vysvětluje, že se pojem „energie“ špatně používá i v nesmyslných souvislostech, např. „po cvičení jsem nabit enegií“ – přitom jde jen o vyplavené enderfiny.
Energie je schopnost vykonávat práci. Energie často mění formu, např. v lidském těle metabolismus vykonává práci, když energie získaná z potravy je používána na dýchání, udržování tělesné teploty, pohyb atd.

Doplnění k měření: energie se měří v Joulech. Příklad (opět z uvedené knihy): předpokládejme tíhové zrchlení 10 m/s2. Držíme li těleso 0,1 kg (třeba madarinku) 1 m nad zemí, působí na něj gravitační síla 1 N (newton). Zvednutí mandarinky ze země do 1 m vyžaduje energii 1 J (joulu), pokud se to provede za jednu sekundu, znamená to výkon 1 W (watt)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.