tomovka

Jaka je spojitost mezi Svatou risi rimskou a ceskym kralovstvim?

Nejlepší odpověď
annas

Je to dost rozsáhlé povídání, proto vkládám odkaz, z něhož se všechno dovíte.

Svatá říše římská
Český stát měl v rámci německé říše zvláštní postavení, byl specifickou součástí říše – součástí svého druhu atd. …

Problematiku poměru zemí Koruny české k Římsko-německé říši řeší 2 památky::

  1. Zlatá bula sicilská (1212)
  2. Zlatá bula Karlova – 1. říšská Ústava (platila v letech 1356 – 1806)

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:BqqbC3MqMl4J:­ius.tulacek.e­u/historie/pfuk/cech/­zkouska/skupi­na-a/otazka-40+&cd=4&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

Další odpovědi
led

keď už nič iné, aspoň toto by ste mali vedieť z histórie:

"Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, jako Karel I. vládnoucí od července 1346 až 1378, císař římský od 1355, německý (římskoněmecký) král od 1346, italský (lombardský) král od 1355, burgundský (arelatský) král od 1365, moravský markrabě 1333 až 1349 a lucemburský hrabě 1346 až 1353 z dynastie Lucemburků.

Byl to první český král, který se stal také svatý římský císař. Po korunovaci burgundským králem se stal osobním vládcem všech království Svaté říše římské."
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_IV.