astfeld

Jaká je souvislost mezi svědomím a ctností?

Nejlepší odpověď
annas

Svědomí je vnitřní hlas, pocit mravní odpovědnosti za vlastní jednání, hlas, který nám „napovídá“, kdy za nějaký čin cítíme či necítíme vinu. Např. výčitky svědomí,

Když mám čisté svědomí, necítím se vinen. Jiný má černé svědomí – vykonal špatný čin. Nebo něco řekne s klidným svědomím – mluvil pravdu, je o tom, co se stalo, přesvědčen.

ctnost – je vlastnost – kladná mravní vlastnost, která je společensky oceňovaná. Jinak také, dobrá vlastnost, určitá přednost.

Kdysi se slovo používalo ve význam panenská nevinnost. Dnes např. ženská ctnost = ´počestnost.

V minulosti se mluvívalo o rytířské ctnosti, věřící pak uznávají křesťanské ctnosti.

Pro zajímavost – existují 4 ctnosti lídské a 3 božské.
„Je sedm ctností, tři božské a 4 lidské, víra, naděje a láska a moudrost, spravedlnost, statečnost a umírněnost, první tři jsou nadpřirozené, další 4 základní.“
http://www.poutnik-jan.cz/vira-pro-samouky--c/sedm-ctnosti-3-bozske-a-4-lidske/

Zkuste vztah mezi svědomím a ctností sám porovnat. Částečně jsem naznačila.

Svědomí nese zodpovědnost za to, že se nechováte tak, jak byste měl, že jste nejednal moudře, ublížil jste někomu, že jste někomu nepomohl třeba při nějakém neštěstí. . To jsou ty výčitky svědomí.