JežíšKristus

Jaká je sankce za to, že si v 15 letech nepožádám o občanský průkaz, případně si po stanovené době nepřijdu pro nový?

Co když jej zahodím, vyhodím do koše? Odmítám jej mít u sebe, nevyzvednu si ho. Takto se chovám po x let. Je to správní přestupek? Ten se ale po nějaké době promlčuje. Budu stále dokola činit přestupky a budou se mi promlčovávat stále do kolečka? Co mi kdo může, když jej nebudu mít? A pokud mi nikdo nic nemůže (předpokládám, že nikoho extra nezajímá, když ho bezďák nemá), jaký má pak smysl, jej obecně vydávat/vnucovat >všem< lidem, pokud jej stejně všichni nemají? Neměl by být pouze na vyžádání pro zájemce?

Nejlepší odpověď
Funna

nic menšího, než že porušuješ zákon o občanských průkazech a se dopouštíš přestupku podle § 16a zákona o občanských průkazech…
zbytek zde – až skoro dole v části Sankce https://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09Mg%3D%3D

Další odpovědi
autacek

Zajímavá úvaha. Nicméně normální lidé prokazovat svou totožnost obvykle musí a činí tak převážně ze své vlastní vůle, když něco někde potřebují, ať již od státu, nebo od jiné instituce. Zjistit totožnost jde i bez občanského průkazu, ovšem je to zdlouhavé a ne každý chce být zdržen případným zjišťováním, když by se náhodou připletl do situace, že po něm bude prokázání totožnosti vyžadováno.

V obecné rovině lze konstatovat, že povinnost prokazovat se občanským průkazem v zákoně stanovena není, sankcionovány jsou toliko pochybení na správní úrovni, tedy že si doklad včas nevyzvedneš, nepožádáš o nový, případně jej záměrně zničíš, zneužiješ atd., prostě buzerace státního šimla, sice to vůbec nepotřebuješ, ale pořádek musí být.

elkon

Jsou určité zákonné povinnosti, kterým se nelze vyhnout a rozumný člověk se tím ani nezabývá.

da ny

To netuším. Hledat nebudu.
I „bezďák“ mívá OP a nějaký typ důchodu, příjmu.
Kdyby nebyly v rybníce ryby…… nemá cenu „řešit blbiny“, ani při dlouhé chvíli. :)
Jak byste se živil bez OP? Příživou, parazitováním na někom, krádežemi?
Jako známá firma, neustále konající přestupky, byste to mohl dopracovat i do klíčového průmyslu. Bez OP nebudete nikdo, možná, ten bezďák nebo psychiatrický pacient s dohledem, opatrovníkem
a to už budete mít i OP :)
Bez práce, bez peněz, bez důchodu, bez zdravotní péče (hospitalizace, jen život zachraňující), bez ŘP atp.

„Neměl by být pouze na vyžádání pro zájemce?“ Neměl, v této společnosti je to tak, že je nezbytnou součástí Vašeho života. Jinak, Vaše volba, Vaše věc, zařiďte si život podle svého, pokud nebudete omezovat a využívat někoho dalšího. ;D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Funna: skvělé, děkuji!

autacek

Funna to zase nepíše tak úplně přesně, dnes ti za většinu skutků co popisuješ nic nehrozí. https://www.mvcr­.cz/clanek/sta­novisko-ministerstva-vnitra-k-posuzovani-prokazovani-totoznosti-obcanskym-prukazem-cestovnim-pasem-a-ridicskym-prukazem.aspx

Funna

nz

JežíšKristus

da ny: Uvědomujete si, že deseti tisíce lidí v ČR kvůli exekucím, které na sebe mají, pracují na černo, že? Nejde o pár bezdomovců, ale poměrně velkou pracovní sílu. No a pokud vám občanský průkaz přijde jako blbina.. 🙂 Někteří lidé holt jen slepě následují společnost, že?

Odpověď na svůj dotaz už asi nedostanu, jdu si radši půjčit 30 000 od Hong Konga.

Funna

nějak nechápu, co má práce na černo společného s občankou?…pokud dokážeš žít jen z toho co ti kdo dá hotově na ruku, protože bez OP si ani účet v bance nezřídíš a žít u někoho, kdo ti poskytne azyl (protože pronájem bez OP, nebo koupě bytu, domu, nebo zřízení smluv s dodavately energií bez OP nezařídíš), nebudeš chtít řídit auto, nebo něco jiného, tak teoreticky můžeš fungovat bez občanky…

Hong Kong

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

OP vyžaduje např. silniční kontrola, protože v řidičském průkazu není adresa. Na poště při vyzvednutí zásilky také nestačí cestovní pas, kde není adresa bydliště.

autacek

@Ametyst Na poště pochopitelně stačí i pas, jímž lze prokázat plnohodnotně totožnost, ostatně místo trvalého bydliště v OP bývá občas na míle vzdáleno od toho, kde občan žije a kam si nechá zasílat poštu.

Silniční kontrola má možnost si zjistit totožnost občana jinak, akorát je to zdlouhavější.

Ametyst

Auťáček: Když je doručovatel ignorant a hodí do schránky oznámení, ačkoliv adresát sedí doma, nezbývá, než zajet na poštu. Ta potřebuje bohužel adresu. Neměla jsem ještě sílu pátrat, jestli je to ze strany instituce jen buzerace.

autacek

@elkon Jaké zákonné povinnosti máš na mysli?