PostApMan

Jaká je reálná potřeba spánku?

Neptám se zde na správný životní styl, nechci zde moralizovat o tom, že by měl člověk spát pravidelně a to nejlépe 8 hodin spánku každý den.

Ptám se jaká je reálná potřeba spánku v dnešní hektické době, tak aby si člověk přímo neníčil zdraví. Tedy jaké je přijatelné minimu, tedy to nejzazší.

(Moje hledání na internetu, mi moc nepomohlo, každá 2. stránka tvrdí něco jiného a většinou se dočítám o 8 hodinách spánku a to mi nepřijde pro každého člověka dosažitelné)

Když jsme u toho, kolik hodin spíte vy?

Nejlepší odpověď
marci1

Více jak 6h spánku

Doplňuji:
Snažím se spát minimálně 7 hodin. Mám vyzkoušené, že to je doba, po které se cítím odpočinutá a svěží. Pokud to jde, tak nejpozději o půlnoci. Potřeba spánku je individuální, každý jistě pozná, jaká doba je pro něj nejvhodnější. Lidé spí tak asi v rozmezí 4–12 hodin denně. Moc krátký, ani moc dlouhý spánek není ideální. Ve spánku se uvolňuje růstový hormon, který opravuje buňky poškozené přes den. Také se ve spánku zvyšuje imunita.

Další odpovědi
quentos

Více jak 6h spánku

tato potřeba je bohužel zcela individuální, nutnost 7–8 h spánku pro udržení zdraví je mýtus

http://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/213067-pet-hodin-spanku-staci-tvrdi-studie.html

http://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/214844-deset-mytu-o-spanku.html
Doplňuji:
pokud jde o mě, vyhovuje mi 7,5 – 8

ladaadal

Méně jak 6h spánku

Doplňuji:
Od střední jsem spal 4–5h a vydrželo mi to doteď. A nijaké zdravotní problémy nepociťuju.

Jsemtady

Méně jak 6h spánku

Tak spim kolikrat sotva 3–4 hodiny. Rad ponocuju. No ale pak to na mne dolehne a stejne se dospim poradne a ten deficit dozenu.
Jinak nekde v dokumentu jsem cetl, ze muzi umi proste vypnout a na nic nemyslet. Zeny naopak maji mnohem vic propojene hemisfery mozku a kdyz nespi denne alespon 6hodin, tak se jim naprosto realne poskozuje mozek. Co jsem mel cest par takto malo spicich poznat, tak se mi kolikrat zda ze z toho maji psychicke problemy, takze tomu i verim.

brillant

Více jak 6h spánku

IK

Méně jak 6h spánku

Doplňuji:
Dospělému stačí 5 hodin. Má to ale své podmínky. Musí usnout před 22,00 hodinou protože podle orgánových hodin to potřebuje slezina a když usneme později její potřeba spánek prodlouží a to výrazně víc než večer získáme času. Když čas nedostane, poškozujeme se.

  1. musí být člověk v kondici, je celkem jasné že nemocného nedostatek spánku ještě víc dorazí, ve stresu se propracujeme k nespavosti a pokud se nám během dne nedaří tak náš spánek je také dost mizerný, plný chaosu a vstaneme někdy rozlámanější než když jdeme spát.

Za předpokladu že tě denní aktivity udržují dobře naladěného a aktivního, je spánek kvalitní a dostačuje i kratší doba. Můžeš večer poznat podle toho jak se cítíš spokojený nebo nespokojený, jak mizerné ráno to bude, což vede k další nespokojenosti 🙂 takže chvíli si číst před spaním a přijít na lepší myšlenky není tak velká časová ztráta pro spánek pokud máte na čtení vůbec chuť a zlepšení nálady netrvá víc jak půl hodiny. Mizerné pocity mohou pramenit již z našeho těla a to nic jiného než detoxikace např. pomocí spánku nevylepší.
Spánek pomáhá zkrátit i joganidra (jogínský spánek, ležíš, nespíš ale procházíš, uvědomuješ si a uvolňuješ postupně celé tělo) na principu lepšího uvolnění a následného zkvalitnění spánku zkracuje joganidra dobu spánku o více než samotnou dobu joganidry (trvá-li 30min zkrátí spánek asi o hodinu) joganidra je tedy účinnější, ale spánek úplně nenahrazuje i když se pomocí ní dá delší bdění lépe přežít.

zzzzz

Méně jak 6h spánku

Když mi bylo 20 vydržela jsem i dva dny nespat, dělala jsem provozní v baru a na spánek nebylo moc času.
Dnes už spím denně, ale ne vždy stejně, někdy spím jen 4 hodinky, jindy klidně 12. Mám úplně rozhozený režim, takže na těch osmi hodinách spánku něco bude. Mám problém usnout, správný spánkový režim je důležitý, já ho bohužel nemám.

Méně jak 6h spánku

Pro člověka je životně důležitá REM fáze spánku.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/REM_f%C3%­A1ze_sp%C3%A1nku

Rocker

Více jak 6h spánku

HugoCharles

Více jak 6h spánku

Gigul

Více jak 6h spánku

lota

Více jak 6h spánku

Potřebuji více jak šest hodin, ale když není časový prostor, nezbývá než ubrat ze spánku. Každý to má asi jinak, obecně si myslím, že více je lepší než méně. Zase ospalost a dlouhé spaní může signalizovat nějakou nemoc… Zajímavý článek o tom, že „nedostatek spánku zabíjí“ je tady: http://zena.cen­trum.cz/zdravi/do­maci-lekar/clanek.phtml?id=77­4661

Jana5678

Dobrý den, každý máme trochu jiné spánkové potřeby, a to v závislosti na věku. Ale obecně se tvrdí, že dospělý člověk by měl spát aspoň 6–8 hodin denně. Já osobně potřebuji tak 7 hodin, abych se cítila fit. Když spím míň, jsem unavená a hůř se soustředím. Nedávno jsem si koupila ještě zdravotní matraci zde a musím říct, že se mi teď spí mnohem lépe.

Vercule

To nevím :D Já jen vím, že moje potřeba spánku je opravdu hodně hodně veliká :D A hlavně teda kvalitního spánku.