Rokio

Jaká je průměrná jazyková výbava průměrného Čecha?

Cizí jazyky průměrného Čecha

Nejlepší odpověď
annas

Míra znalostí stagnuje

„Z průzkumů je patrné, že míra jazykových znalostí v České republice v současnosti nikterak neakceleruje, spíše stagnuje,“ uvedl ředitel společnosti STEM Jan Hartl.

V průzkumu, jehož se zúčastnilo více než dva a půl tisíce lidí ve věku 18 až 59 let, dvaasedmdesát procent dotazovaných uvedlo, že rozumí jednoduchým psaným textům alespoň v jednom cizím jazyce, nepočítaje slovenštinu.

Evropský průměr jazykových znalostí je podle Eurobarometru jen 54 procent, úředníci Evropské komise však zjišťují, jestli se Evropané cizím jazykem aktivně domluví. Z takového porovnání už ale Češi moc dobře nevycházejí.

Jen 34 procent populace mluví anglicky plynně nebo aktivně, zbytek má znalosti pasivní nebo žádné.

Dvacet procent populace komunikuje bez větších problémů německy a třináct procent rusky."

Premianty jsou Seveřané atd..
http://www.no­vinky.cz/kari­era/361430-cesi-se-jazyky-uci-ale-moc-se-nedomluvi.html

Další odpovědi
Emefej

V porovnání s cizinou jsme na tom velmi špatně. Průměrný Čech má problémy i s rodným jazykem.

Kelt

Průměrný Čech má v ústech průměrně jeden jazyk.

ivzez

„Průměrný Čech“ je umělý pojem pro účel statistik.

Průměrná znalost cizích jazyků průměrného Čecha je průměrná.

marci1

Průměrná výbava jazykových znalostí je v Česku průměrná až podprůměrná. Anglicky mluví lidé dost špatně, německy velmi málo. Nejlépe ovládají Češi francouzštinu. 🙂

VeRe1983

Věsnoj ja guljaju v parkě…tj. pozůstatky kdysi nenáviděné ruštiny. U mladších němčina, angličtina. Ovšem pokud je vyučována tak, jak jsem začal tento příspěvek, stojí to za starou bačkoru. Čili pokud se někdo nevzdělává nad rámec, tuzemské školství mu pražádnou omračující jazykovou výbavu neposkytne. Měl jsem to štěstí na zahraniční lektory a děkuji za to Bohu, že se anglicky tak nějak domluvím. Což by se mi asi díky rodině Prokopových podařilo jen ztěží.