Gororo

Jaká je prosím státem povolena maxi. časová prodleva u nevyzvednutí dokladu [OP na MěÚ] a jak popř.postupovat děkuji.

Zdravim jiz je to druhy rok co jsem si na MěÚ doposud osobne nevyzvedl svuj jiz zaplaceny [OP] z duvodu odcestovani pracovne do zahranici U.K. kdy se muj odjezd kryl +/-tyden s terminem vyhotoveni a os. vyzvednuti jiz zmineneho dokladu…jiz jsem sice ze zahranici vic jak rok z5 v Čr ale jelikoz cca 2 roky v kuse jsem jiz pouzival jako doklad cestovni pass(zahranici) a do nedavna kdy jsem za tu celou dobu tady doma nemel potrebu prokazovat se s OP kdy az ted diky proplaceni seku s U.K. mi na pobocce banky zdelili ze Cestovni Pass se bohuzel nemuze udavat jako hlavni doklad tot. kdy je zapotrebi pouze OP…prosim da se nejak mozno predejit financni pokute vyuzit mou situaci jako moznou obhajobu v teto veci? Predem vas zadam a take prosim o co nejrychlejsi odpoved a je-li to mozne tak bych prosil co nejefektivnejsi mozne rady nebo moznosti jak s toho vyjit co nejlepe.

Nejlepší odpověď
Edison

Lhůtu jsem tam nenašel. Ale našel jsem dva přestupky, které by se toho mohly týkat: Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

  1. poruší povinnost mít občanský průkaz,
  2. ani po opakované výzvě nepřevezme osobně občanský průkaz
  3. ani po opakované výzvě se nedostaví k provedení úkonů souvisejících s vydáním občanského průkazu nebo tato úkony neprovede.

Za přestupek – podle písm. a) a n) lze uložit pokutu do 15.000,– Kč

  • podle písm. b) až m) lze uložit pokutu do 10.000,– Kč

… a jistě by se to našlo i v zákoně…

Zdroj: https://www.mes­tostod.cz/dal­si-postupy-k-vyrizeni-podani-zadosti-o-obcansky-prukaz-prevzeti-vyhotoveneho-obcanskeho-prukazu/d-8001

MarianJauque

Mohu se zeptat jak jsi dopadl? Resim obdobnou situaci :D

jáára

Nemusíš mít občanku, ani trvalé bydliště. Cestovní pas je dostatečný doklad.

Edison

OP mít MUSÍ nepovídej nesmysly. Nemusí jej nosit u sebe. Ale vystavuje se tím možným obtížím, např. při ověřování a prokazování totožnosti.

jáára

https://www.mvcr­.cz/clanek/poz­byti-statniho-obcanstvi-ceske-republiky.aspx

jáára

muže se vdát občanství. pak nemá občanku ani trvalé bydliště.

ivzez

Jááro,
vzdá-li se někdo občanství, není už občanem ČR.

Povinnost mít OP se týká našich občanů.

Edison

OP se pochopitelně týká OBČANA dané země. Jak už sám název dokladu napovídá. Čili… bavíme-li se o OP, pak pochopitelně nemáme na mysli NEobčana ČR.

Edison

Nemluvě o tom, žeby pak měl vrátit i pas!