jaka je promlceci lhuta u pohledavek?

Jedna se mi o zjisteni zakonnych lhut pro ruzne pohledavky a dluhy.

Odpovědi
standa

Obecně promlčecí doba pro obchodně právní (podnikatel – podnikatel) vztahy činí 4 roky.

Pro občanskoprávní (podnikatel – zákazník) vztahy 3 roky.

Promlčecí doba u plnění závazku běží ode dne splatnosti. Promlčecí doba se zastaví, pokud věřitel za účelem uspokojení nebo určení svého práva podá žalobu k soudu.

Rozhodné pro promlčení není, zda jste dlužníka upomínali, ale zda jste podali žalobu k soudu. To, že pohledávka 3 resp. 4 roky po splatnosti není promlčená, lze prokázat písemným uznáním závazku resp. dluhu dlužníkem nebo zahájením soudního či rozhodčího řízení.