Kryšpín

Jaká je přiměřená obrana proti choleriku průvodčímu ČD útočícímu obuškem?

Cestující muší váha výška 160 věk příliš mladý anebo vetchý stařec 70 let vzájemná slovní potyčka po útoku napadený cestující použije nůž nebo kolt a prostřelí choleriku / průvodčí nejlepší věk váha 100 kg výška 180/ koleno, neb jej pokuchá.

Odpovědi
Edison

Už je tu mnohokráte zmíněno ustanovení o nutné obraně. Tak si jej najdi a znovu přečti. Rozumě uvažujícímu člověku to dává všeobecný právní návod. Nic, jako „přiměřená obrana“ neexistuje. Jinak je vhodné si nastudovat jisté sebeobranné postupy a hnaty a chvaty, např. vysoce efektivní kravmaga.

Mimochodem… nějak si neumím představit útočícího průvodčího. To se jako snaží z cestujícího vymlátit jízdenku, neboco???

zjentek

Přiměřená? No obušek!

Edisne, krav maga? Takže von na tebe obuškem a ty jej rovnou zabít? Nebo ne… zmrzačit? Přinejmenším poslat na pár týdnů na léčení? (;

Bobek 2

Přiměřená obrana je natočit to na video a lupnout na tvitr, jůtůb a do všech novin. Ale komu bude lid fandit, to je vždycky loterie.

Kryšpín

Včera jsem jel z Plzně blížil se průvodčí naproti seděl starší pán a má dotaz nemáš něco k zapití musím si vzít prášek jak přichází nevím co se bude dít, proto jsem si raději odjistil kolt poněvadž v případě že by karta neměla snahu fungovat a vele-průvodčímu se zasekl obušek pravděpodobně by vytáhl pistol a došlo by k rovnocennému souboji.

Edison

Zjentku, krav maga není přeci o zabíení, nebo o mrzačení, ani o posílání na léčení. Ale o efektivní obraně. Je vidět, že o tom nic nevíš, čéče.

zjentek

Čéče, aby ses po všech směrech nemýlil. (;(;(;

Ametyst

Edison: Že si něco neumíme představit, neznamená, že to neexistuje. Ano, průvodčí se snažil vymlátit z cestujícího jízdenku. Tomu se nenačetla InKarta a průvodčího to rozzuřilo.
https://www.no­vinky.cz/krimi/cla­nek/pruvodci-zbil-v-rychliku-do-prahy-pasazera-obuskem-40308640

Mc Merkurion

… a proč opět je třeba dodávat zdroj, když se autor dotazu neobtěžuje, ale na náš názor se ptá ???

Edison

Tak. Názor novinářů známe. Ono to chce asi číst více. Podle některých zaútočil opilý cestující. Hmmm…??? Byl bych velmi opatrný s rychlými soudy.

Bobek 2

Máme „názor“ tiskového mluvčího, tedy profesionálního lháře, pak nějakých svědků, kteří u toho byli, a pak rozumbradů, kteří u toho nebyli. A pak vidíme na videu toho pána, co se narodil do špatné doby a minul povoláním. Že by cestující útočil, to svědci z místa nepotvrzují.

Edison

Svědci bývají velmi nespolehlivý (neplánovitě) a hlavně předpojatý (plánovitě) zdroj informací. Bohužel jiné nejsou. Jasně ale píšu, že bych byl s předčasnými soudy velmi opatrný. Video bych celé vzal a zahodil, bo začíná prostě POZDĚ. Vůbec nic nevypovídá o tom, co předcházelo.

cochee

Tak, tak. Alternativní zdroj popisu události: cestující měl v kopuli a načítání inkarty se proto nevedlo. Když už to trvalo i na trpělivého vlakvedoucího neúměrně dlouho a cestující začal mít nevhodné poznámky, vlakvedoucí zřejmě verbálně přiostřil, což se houklému cestujícímu znelíbilo a začal na něj s fyzickým kontaktem. Po několikerém upozornění vlakvedoucího, že má dát cestující ty svoje nemyté smradlavé pazury k tělu a nemá se na něho snažit hrabat, cestující konal opačně a pokusy o fyzický kontakt zintenzivňoval. Tak po nich idiot dostal. Dobře mu tak a naopak ještě dostal málo, protože nyní nesere vlastní zuby. Poučení pro ostatní univerzálně a pro onoho idiota do budoucna: neumíš-li chlastat, nechlastej.

Edison

Já bych jen doplnil, že novinářům se v tý hoňce za senzací v podobě zlého průvodčího nedivím. Z něčeho přece musejí být živi. A nejlepší přeci je člověk v uniformě, potažno instituce. Furt lepší, než obyčejný občan. Ten nikoho nezajímá, zato do instituce si kdekdo rád kopne. Nebo na ni aspoň anarchisticky plivne.

zjentek

Myslím chlapi, že vám při vší vaší nemilosrdný spravedlnosti utíká pointa:

  1. bobík byl v prac. době a v jako takové se oháněl pomůckou, která v jeho výstroji rozhodně nemá místo
  2. přiměřená obrana, wtf? Na někoho, kdo není schopen načtení karty, stačí kolikrát ostrý pohled, max. rázně žduchnout a má utrum
  3. kdo si nosí do práce obušek, „kdyby něco“? Vím, že chlast je svinstvo, ale prosím neoslavovat zde nebohého, ukřivděného bobíka. (;

Edison

Ta pointa uniká právě spíš Tobě. Každý má právo se bránit. To je základ. Podotýkám KAŽDÝ, bez ohledu, jestli je to opilec, nebo průvodčí.

Argumentovat lze i obráceně. To měl jako průvodčí čekat, až ho opilec pokuchá?

Hele… Jendi píšou tak, druzí onak. Jak jsem napsal: Svědci jsou k ničemu. Videjo je k ničemu. Novinky jsou bulvární plátek. A někteří tady dělají závěry? Jako jen proto, že bulvár něco napsal? Nebo protože trpěj předsudkama? No… to teda potěš. Všimni si, že já neustále opakuji, že bych s unáhlenými soudy byl velmi opatrný.

Edison

  1. To je nesmysl. Žádný takový zákaz NEEXISTUJE.
  2. To je přesně to, co zatím nejlíp vědi NOVINÁŘI, jak to bylo
  3. Já chodím ozbrojen svítilnou, nožem, obuškem a pistolí. Mimochodem… právě „kdyby něco“. A víš proč? „Kdyby něco“ takhle jeden vystřílel hospodu v Uherskym Brodě, druhý nedávno polikliniku v Ostravě… O napadených řidičích autobusů, kteří skončili v PN ani nemluvím. Napadli je… OPILCI…

Je vidět, že vůbec netušíš, jako sílu má člověk, který tu sílu díky vlivu nejrůznějších okolností není schopen vůbec ovládat.

zjentek

Tak či onak, never mind. Ale je fakt, že různí lidé nesou různé následky, většinou dle vlastních postojů. Já myslím, že kdybys byl v tom ostravským špitále v inkriminovanou dobu v tý čekárně s pistolí „kdyby něco“, tak nic. Vlastně něco přeci. Pokud bys zázrakem třeba přežil, mají tam hnedle i proktologii, kdy bys moh zachvátat s únikem stolice.

Edison

Co bych dělal nevím. To by záleželo na situaci. Takhle teoreticky je vše snadný, ale realita života je všelijaká. Jistě bych ale situaci a možnosti hodnotil. Víš, v čem dává zbraň moc? Především v tom, že její držitel má tu MOC se rozhodnout. Třeba i se aktivně bránit. Bezezbraně tuto „výsadu“ nemáš a jsi nucen přijmout okolnosti.