postcd

Jaká je posloupnost dědění?

Paní vlastní rodinný dům a žije v něm s pánem, který není její manžel „na psí knížku“. Její jediné dítě – dcera již zemřela ale zbyl po ní její manžel a dvě děti, které jsou již dospělé. Jaká je posloupnost dědění v případě, že paní zemře a jaký podíl bude komu přidělen pokud neexistuje závěť? děkuji

Nejlepší odpověď
Hans51

Johana 56 má v podstatě pravdu, akorát pořadí dle síly dědických titulů je trochu jiné, na prvním místě je dědická smlouva, poté závěť a až jako poslední následuje dědění dle intestátní (tedy zákonné) posloupnosti (viz § 1476 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, dále „OZ“). Význam tohoto řazení je praktický, pokud existuje „silnější“ titul, má přednost.

Ale předpokládám, že v popsaném případě bude jedinou možností dědění ze zákona. Situace bude následující (pro vysvětlení, zůstavitelem se rozumí osoba, která zemřela a zanechala po sobě nějakou pozůstalost, která se bude v rámci dědického řízení dělit mezi dědice):

V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý stejným dílem (§ 1635 OZ). Nedědí-li některé dítě (např. se vzdá dědictví, či zemře), nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Druhá třída dědiců nastupuje v případě, kdy by nedědili zůstavitelovi potomci, poté dědí manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a z toho důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázání výživou na zůstavitele. Dědici této třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

Pro odpověď na danou otázku mnou uvedené informace postačí. Teoreticky by vše mohla zdědit dcera Vámi uvedené paní, která však zemřela; na její místo tedy „nastoupí“ její dvě děti. Manžel dcery zde nehraje žádnou roli. Vnoučata paní tedy zdědí každé 1/2 rodinného domu. Pán, který s paní žije, by měl nárok na dědictví až v případě, kdy by vnoučata dědění odmítla.

Další odpovědi
johana 56

"Dědit lze na základě závěti, dědické smlouvy nebo zákona.

Dědická posloupnost zahrnuje 6 dědických tříd a každá z nich se uplatní až v případě, kdy nedědí nikdo z dědické třídy bližší…“

http://www.prav­nilinka.cz/bez­platna-pravni-poradna-zdarma/postup-pri-dedeni.html