ludovit20

Jaká je podstata vědomí?

Nejlepší odpověď
annas

Kategorii zařazení otázky jste uvedl obecně, tudíž jsou různé možnosti vysvětlení.

Uvedu oblast oblast psychologie., v níž se se ve škole s žáci seznamují s pojmy např. prožívání chování, poznávací procesy, emoconiální a volní, I. signální, II. signální soustava, psychika atd.

Rozlišujeme tzv. psychické, stavy, procesy a vlastnosti – to vše vytváří psychiku člověka.

Tuto psychiku na rozdíl od zvířat nazýváme vědomí. Je to to, co člověk prožívá a uvědomuje si toto prožívání.

Vědomí je stupněm duševní vývoje a duševního zdraví. Člověk si uvědomuje své já.

V archivu najdete Freudovo vysvětlení pojmů: já, nadjá a ono, tedy ego superego a id. Stejně I další otázky a odpovědi třeba na to, že duše se považovala za vědomí, srdce atd.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=v%C4%9Bdom%C3%AD

Co člověk prožívá a neuvědomuje si to, nazýváme nevědomí (podvědomí).

Tedy, to co jsme v minulosti prožili, momentálně si to neuvědomujeme. Třeba vědomosti, na které nemyslíme, ale když potřebujeme, si je vybavíme. Podobně jako různá činnost, vykonáváme nevědomě, automaticky, atd.

Mezi vědomím a nevědomím existují přechodné stavy – např. při usínání, probouzení, nebo při horečce.

Podstatou vědomí je tedy to, co momentálně registruji, tedy vím o tom. V určitý okamžik vnímám vše, co dělám, o čem přemýšlím, uvažuji, čtu, třeba vnímám vzdáleně to, co se děje kolem.

Stejně tak si uvědomuji své tělo,. jeho pohyb, pocity. Tedy jsem v plném vědomí.

Oprášila jsem si své vědomostí z psychologie, které byly uložené v mém podvědomí. .

Další odpovědi
Edison

Neuronová síť a chemické procesy mezi neurony. Transmitery. To je podstata. Jak to všechno funguje dohromady je věc, kterou nikdo pořádně nezná.

Kepler

Nevím o tom nic, ale rád vždy poradím: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bdom%C3%AD

aliendrone

To NIKDO neví. V současné době se stále častěji připouští významný podíl na „procesu vědomí“ kvantovým jevům, což mi přijde nejen zajímavé, ale i celkem pravděpodobné. Mnohé by to vysvětlovalo (všelijaké ty „záhady vědomí“, ESP apod.), každopádně si nemyslím, že je to až tak jednoduché, jak píše Edison. Ale možná se mýlím, tady je HODNĚ velké místo ke spekulacím. :) ;)

Kelt

Ptáš se na to, co řeší generace vědců, filozofů a vysoké školy. Možná teď, kdy to budeš číst, si uvědomuješ význam slov, ale kdyby tě někdo praštil po hlavě, budeš v bezvědomí, tedy bez vědomí a bude ti všechno jedno.

zjentek

Teď to vypadá, že mozek. Ale možná po smrti se dozvíme něco jinýho! (;