dust8

Jaká je nejnižší smrtelná dávka radiace? Je dávka radiace 390 rem nějak riziková?

Anatolij Stěpanovič Ďatlov byl vystaven dávce radiace 390 rem (5,5 Sv). To je ten ......... co způsobyl nejhorší nehodu v dějinách jaderných elektráren na světě v Černobylu. Zdá se, že to je ještě „malá“ ?? dávka, protože to přežil. Nakonec dostal jen ubohých deset let vězení ze kterých jej ještě po pěti letech pustili na svobodu. Jediná útěcha je, že si jej smrtka našla v 64 letech a seslala infarkt. Co mě ještě zvedlo ze židle je fakt, že napsal o černobylské havárii knihu, ve které namísto personálu viní za nehodu špatnou konstrukci elektrárny. Přitom on sám vedl experiment 26.4.1986 do kritických mezí a myslel si, že zákon akce a reakce neexistuje.

Odpovědi
Kepler

Můžu konstantovat, že v dávkách radiace je dlouhodobý bordel a záleží na jejich definici. V rámci CO (civilní obrany) jsem byl poučen, že dávka 200 RAD je už životu nebezpečná a 500 RAD smrtelná). Tak si vyber: http://blogov­nik.cz/survival-jednotky-radiace-a-jak-se-vyznat-v-radiaci-201306050648.php
V černobylské katastrofě (ani ve Fukušimě) nehrála roli špatná technologie, ale idiocie vedoucích inženýrů, resp. projektantů. Kdyby ten dement zbytečně neexperimentoval (Černobyl), nebo japonský projektant nenavrhl jadernou elektrárnu na břehu oceánu v seismické zóně (tsunami), nic se nemuselo stát.

metro

Poměrně podrobně je to popsáno tady: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akutní_radi­ační_syndrom