smoulinkaq

jaka je na drhani vhodná nit?

Nejlepší odpověď
badisko

materiál: Na drhání se hodí libovolná šňůrka nebo provaz – nevhodné jsou moc tenké nitě a pak materiál nestejné tloušťky nebo takový, který se trhá. Na větší práce používám takový ten chupatý (sisálový?) provaz. Doma jsem ho sice našel, ale asi by se výrobky z něj špatně fotily.

élka nití se obvykle odvozuje z délky výrobku a použitých uzlů. Pokud je jedna nit vodící v celém výrobku (například pásek), připočítá se k délce pásku jedna třetina u vodící nitě a pak se délka vodící nitě vezme dvakrát na každou niť další. U jiných výrobků je to různé, zpravidla se bere nit kratší (nemusí vystačit na celé kalhoty pro Vochomůrku) a nastavuje se tkalcovským uzlem. Ten spočívá v tom, že udělám obyčejný uzel s ouškem ve smyčce (obyčejný uzel se zámečkem) a do smyčky vložím konec další nitě. Pokud jsou obě nitě stejně silné a uzel dobře uvázaný, pak při utahování ucítíme prasknutí, když se navlečená nit protáhne i se smyčkou dovnitř uzlu a v ten moment máme vyhráno. (U silonu na korálkování to platí s určitými výhradami a stejně tak u jakékoliv kluzké niti.)

vice zde …http://www.bo­brik.cz/art.php/ar­t/54

jeste tady je neco …
íváme také některé speciální pomůcky:
herdule – stejně jako při paličkování slouží herdule k připevnění nosných vláken. Herdule je válec ušitý z jednobarevného plátna naplněný pilinami, drobnými hoblinami nebo pískem tak, aby se do ní daly zapíchnou špendlíky (a trochu tam držely 🙂. Při drhání rozměrnějších předmětů se k upevnění nosných vláken používají obvykle různé části nábytku – namátkou například opěradlo židle, žehlicí nebo rýsovací prkno.
čalounické špendlíky, nůžky, metr, háček, jehla s velkým ouškem, …

Pro vytváření ploch se uzly různě kombinují tak, že vázací nitě se většinou účastní uvázání sousedního uzlu jako nitě osnovní. Vázací nitě mohou být tvořeny také několika rovnoběžnými nitěmi, kterými se váže stejně, jako by se jednalo o nit jedinou. V tom případě je důležité dbát na to, aby se prameny nekřížily.

Zpestřením vzorů je navlékání korálků, válečků a podobných předmětů na osnovní nitě.

Udrhané výrobky se používají zejména jako
různé oděvní doplňky (pásky, závěsy na krk, náramky, kabelky, drhaná krajka, …)
interiérové dekorační předměty

http://gord.grin­go.cz/Uzly/in­dex.html?Text=ZU-Drhani.html

Další odpovědi
anonym

Já osobně drhala ze sisalového provázku nebo čalounických nití.