JájsemRaibek

Jaká je minimální výška mostu nad vodní hladinou?

Dnes jsem četl článek o přepravě nadměrného nákladu z Hradce Králové. Po cestě bude plno problémů a to nejen v dopravě, ale energetici s el. vedením atd. Nakonec naloží náklad na loď a ta jej přepraví dál.
V tu chvíli mi však došlo, že přes řeku jsou mosty. OK, i na silnici jsou mosty a ty by měly být na těch frekventovaných, minimálně 4m vysoko. Dobrá, tak na řece budou 5m.
Jenže řeka se zvedne a dál?
Takže jak se to měří na řekách – vodních tocích?

Nejlepší odpověď
gecco

Řeší to zákon (vlastně vyhláška) 222/1995 Sb. – a to podle kategorie vodní cesty ( https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-222 )…
A pokud jde o to zvedání hladiny – minimální podjezdná výška se vždy vztahuje k maximální hladině, za níž je plavba ještě dovolena.
😉

Mc Merkurion

… to je jednouduchý, je to most, a když se přes něj přelije voda, je to již brod …