Avatar uživatele
Zlatý

Jaká je historie Smaragdových desek? Co obsahují? Komu byly určeny?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Smaragdová deska
Hermes Trismegistos - otec alchymie
Legendárně je původ alchymie přisuzován egyptskému bohu Thotovi (Thovt, Tehuti, Taat, řecky Hermes Trismegistos - Hermes Třikrát mocný, Trismegistus - trojitý, třikrát mocný, protože ovládal trojici tajných věd - magii, astrologii, alchymii). Byl pokládán na učitele Isidy, ochránce chrámových knihoven, vynálezce písma a věd a autora posvátných knih.

Zdroj: http://www.relaxia.cz/alchymie _smaragd_deska.htm

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Smaragdová deska je považována za zcela základní text veškerého hermetismu (tedy nejen alchymie). Cituje jí téměř každá druhá kniha na toto téma a existuje množství komentářů.
Tradičně se předpokládá, že Smaragdová deska byla napsána ve Starověkém Egyptě mudrcem jménem Hermes Trismegistos.

Mnoho z autorů, kteří uvádějí Smaragdovou desku ve svém okolí jako první, často přidávají nějaký ten mýtus o tom jak byla objevena.
Albertus Magnus píše, že jí nalezl Alexandr Veliký přímo v Hermově hrobce. Podle jedné legendy objevila tuto desku Abrahamova manželka Sára v jedné jeskyni u Hebronu v rukou Hermovy mrtvoly. Dle další verze byla deska nalezena v Cheopsově pyramidě.

Celý text popisuje zároveň stvoření vesmíru i průběh alchymistické operace. Je vidět, že se zde uplatňuje jeden a ten samý princip a tedy vše dosahuje dokonalosti stejnou cestou, stejnými zákony.
Díky tomu, že Smaragdová deska vyjadřuje tyto Universální zákony, tak má veliký význam pro každého, kdo usiluje o duchovní vývoj (dalo by se říct, že tyto Universální zákony hledají i všechny vědy). Ten se totiž může uskutečnit jenom, když postupujeme podle těchto zákonů, které jsou zároveň zákony dění i vývoje.

Zdroj: zkráceno z-http://okultismus.mysteria.c z/index2.php?m=003deska


Avatar uživatele
Zlatý

Historie desek přeložených na následujících stránkách je zvláštní a na neuvěření pro moderní vědce. Jejich starobylost je úžasná, datuje se přibližně na 36.000 let před Kristem. Psal je Thoth, atlantský Kněz-Král, který založil kolonii v starověkém Egyptě po potopení mateřské krajiny.

'Uvod k originálu V ý k l a d u S m a r a g d o v ý c h d e s e k
Na následujících stránkách odhalím některé z mystérií, kterých jsem se až doposud jen jemně dotknul já, nebo jiní učitelé a studenti pravdy. Lidské hledání pochopení zákonů, které řídí život člověka, je nekonečné, ale za závojem, který chrání vyšší plány před lidským zrakem, přece vždy existovala.......

Zdroj: http://www.konchedras.com/smar agdove-desky/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.