annas

Jaká je historie Smaragdových desek? Co obsahují? Komu byly určeny?

Nejlepší odpověď
rynek878

Smaragdová deska
Hermes Trismegistos – otec alchymie
Legendárně je původ alchymie přisuzován egyptskému bohu Thotovi (Thovt, Tehuti, Taat, řecky Hermes Trismegistos – Hermes Třikrát mocný, Trismegistus – trojitý, třikrát mocný, protože ovládal trojici tajných věd – magii, astrologii, alchymii). Byl pokládán na učitele Isidy, ochránce chrámových knihoven, vynálezce písma a věd a autora posvátných knih.

Zdroj: http://www.re­laxia.cz/alchy­mie_smaragd_des­ka.htm

Další odpovědi
vagra

Smaragdová deska je považována za zcela základní text veškerého hermetismu (tedy nejen alchymie). Cituje jí téměř každá druhá kniha na toto téma a existuje množství komentářů.
Tradičně se předpokládá, že Smaragdová deska byla napsána ve Starověkém Egyptě mudrcem jménem Hermes Trismegistos.

Mnoho z autorů, kteří uvádějí Smaragdovou desku ve svém okolí jako první, často přidávají nějaký ten mýtus o tom jak byla objevena.
Albertus Magnus píše, že jí nalezl Alexandr Veliký přímo v Hermově hrobce. Podle jedné legendy objevila tuto desku Abrahamova manželka Sára v jedné jeskyni u Hebronu v rukou Hermovy mrtvoly. Dle další verze byla deska nalezena v Cheopsově pyramidě.

Celý text popisuje zároveň stvoření vesmíru i průběh alchymistické operace. Je vidět, že se zde uplatňuje jeden a ten samý princip a tedy vše dosahuje dokonalosti stejnou cestou, stejnými zákony.
Díky tomu, že Smaragdová deska vyjadřuje tyto Universální zákony, tak má veliký význam pro každého, kdo usiluje o duchovní vývoj (dalo by se říct, že tyto Universální zákony hledají i všechny vědy). Ten se totiž může uskutečnit jenom, když postupujeme podle těchto zákonů, které jsou zároveň zákony dění i vývoje.

Zdroj: zkráceno z-http://okultis­mus.mysteria.cz/in­dex2.php?m=003des­ka

hanulka11

Historie desek přeložených na následujících stránkách je zvláštní a na neuvěření pro moderní vědce. Jejich starobylost je úžasná, datuje se přibližně na 36.000 let před Kristem. Psal je Thoth, atlantský Kněz-Král, který založil kolonii v starověkém Egyptě po potopení mateřské krajiny.

'Uvod k originálu V ý k l a d u S m a r a g d o v ý c h d e s e k
Na následujících stránkách odhalím některé z mystérií, kterých jsem se až doposud jen jemně dotknul já, nebo jiní učitelé a studenti pravdy. Lidské hledání pochopení zákonů, které řídí život člověka, je nekonečné, ale za závojem, který chrání vyšší plány před lidským zrakem, přece vždy existovala.......

Zdroj: http://www.kon­chedras.com/sma­ragdove-desky/