Avatar uživatele
Zlatý

Jaká je historie objevu a používání lyží ve světě a u nás?

Kdo první u nás použil lyže právě 5. 1. xxxx? Kde?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Historie zahrnuje období od objevu lyží do zhruba poloviny 19. století. V této etapě byly lyže používány jako užitný předmět při dopravě a lovu, později také k válečným účelům. Lyžování bylo rozšířeno především v severních oblastech země: v severní Skandinávii, v severní Americe a v Asii.
Lyže vznikly již pravděpodobně ve střední době kamenné, tj. 8 až 4 tisíce let př. n. l., jako životní potřeba člověka v krajinách s dlouhým zimním obdobím ve střední Asii v Altajských horách a v severní Evropě na území dnešní Skandinávie. Tehdejší obyvatelé severských zemí používali různé druhy sněžnic, které sloužily k chůzi po sněhu.
První písemná zmínka o lyžování pochází ze šestého století, kdy Procopius (526-559) psal o „skriffinnar“ (klouzajících Finech).
Ve středověku začaly lyže sloužit kromě lovu také k zábavě jako lidová kratochvíle.
V 17. století byly lyže zařazeny do výzbroje norské armády a využity u vojenských oddílů ve švédsko-norské válce.
Za kolébku lyžování jako sportovního odvětví se považuje Norsko, a to především kraj Telemarken.
První, kdo se pohyboval za pomoci lyží na české půdě, jsou v historických dokumentech uváděni dva synové městského rady Krause z Görlitz.
V roce 1891 zakoupil hrabě Jan Harrach na výstavě v Kristianii (Oslo) jeden pár norských lyží, které se ale pro svoji délku 3,5 m neosvědčily.

Doplňuji:
1887 – První použití lyží v Čechách,je datováno na 1.ledna 1887 – kdy J. Rössler-Ořovský sjel na lyžích Václavské náměstí.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:uR8FNyk zj1oJ:pf.ujep.cz/~nosek/bezky/ historie.html+Historie+ly%C5%B Eov%C3%A1n%C3%AD+u+n%C3%A1s&cd =5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Lyže k nám přivezl sportovní průkopník Josef Rössler - Ořovský, když je předtím viděl ve Skandinávii. Údajně si v Norsku objednal katalogy bruslí a podepsal objednávku Bruslařský klub Praha, což Norové rozluštili jako Bruslař Ski Klub Praha a poslali mu nabídku na ski, tedy lyže :) No, tak pan Ořovský objednal, 5. ledna 1887 došly, s bratrem je vyzkoušeli na Václaváku, za pár let založili lyžařskej klub atd, ale to už sem nepatří. Pěkně popsaná historie lyží u nás je v odkazu.

Lyže vznikly někde ve Skandinávii, pravděpodobně v Norsku nebo v Rusku, to už asi dneska nikdo nedokáže. Úplně nejstarší lyže se našly někde na severu Ruska a byly staré tuším nějakých snad 5.000 let, pokud si dobře vzpomínám. Ovšem tisíce let je lidi používali ne ke sportu a zábavě (ono s těma těžkýma, obrovskýma, placatýma lyžema by se moc sportovních výkonů provádět nedalo... :o), ale jako dopravní prostředek, usnadňující pohyb v hlubokým sněhu. Asi jako nástupce sněžnic, které sice byly fajn na chození, ale šoupat nohama a tak si pohyb usnadnit se na nich nedalo. A tak asi někoho napadlo si na nohy místo klacků vypletenejch kůžema přivázat delší plochý prkna a ejhle, ony klouzaly a šlo to snáz...

Zdroj: http://www.svetsenioru.cz/blog y/olina/lyznici-jini


Avatar uživatele
Zlatý

Lyže vznikly již pravděpodobně ve střední době kamenné, tj. 8 až 4 tisíce let př. n. l., jako životní potřeba člověka v krajinách s dlouhým zimním obdobím ve střední Asii v Altajských horách a v severní Evropě na území dnešní Skandinávie. Z počátku se pochopitelně nejednalo o lyže v podobě, v jaké je známe dnes. Tehdejší obyvatelé severských zemí používali různé druhy sněžnic, které sloužily k chůzi po sněhu. Postupem času se sněžnice zdokonalovaly, a tak se chůze s nimi postupně změnila ve skluz na lyžích.

1887- První použití lyží v Čechách. J. Rössler-Ořovský sjel na lyžích Václavské náměstí

Historie lyžování v Čechách a na Moravě
Na konci 19. století se stal sport u vzdělanějších a majetnějších vrstev symbolem pokroku. Proto bylo šíření lyží jako prostředku k provádění nové sportovní činnosti do značné míry spojeno s průmyslovým rozvojem a mezinárodním obchodem.

První, kdo se pohyboval za pomoci lyží na české půdě, jsou v historických dokumentech uváděni dva synové městského rady Krause z Görlitz. Ti podnikli v zimě r. 1880 náročný krkonošský výstup k Petrově boudě, kde se ocitli v centru pozornosti personálu, hostů a potažmo i horských kronikářů.......

Zdroj: http://pf.ujep.cz/~nosek/bezky /historie.html

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Sport

Zlatý Drap 295
Zlatý marci1 173
Zlatý annas 149
Zlatý gecco 146
Zlatý hanulka11 135
Zlatý Lamalam 109
Zlatý Alesh 106
Zlatý mosoj 106
Zlatý quentos 95
Zlatý Kepler 88

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.