KarolínkaP

Jaká je histoire přijmení Petrlík? Od čeho je odvozeno?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení pochází od křestního jména Petr – t. j. skála, kámen – původ řecký.
Zdrobnělina – přípona -(l)ík. Slabikotvorné -l- mohli přidat písaři při opisování, nebo pri vzniku příjmení kvůli rozlišení jednoho menšího Petra od druhého – jeden byl Petr-ík, druhý Petr-lík.

Doplňuji:
Další varianta – Petr léčil = léčitel používal léky. Původní význam slova lék – starší varianta lík – léčivý kouzelný prostředek.

Petr+lík = Petrlík.

Vl. věd. z etym.

Další odpovědi
akama

no to tenkrat v lese načapali petra jak jedl líko. Tak mu začli řikat Petrlíko, ale jelikoš doba pokročila, tak to o odpadlo.