Rokio

Jaká je funkce žalobce?

U soudu je soudce, obhájce a žalobce a další lidi. Soudce soudí, obhájce se snaží, aby obžalovaný dostal co nejnižší trest, ale co má na starosti žalobce?

Podle mě a mého otce se žalobce snaží, aby obžalovaný dostal spravedlivý a přiměřený trest za zlo, co provedl.

Mám já s tátou pravdu, nebo je pravda jinde? Jak to ve skutečnosti je?

Odpovědi
Edison

Ne… Žalobce zastupuje žalobu, snaží se tedy o co nejpřísnější trest. Je to protipól obhájce. Mezi nimi stojí soud.

Hlada

Žalobce je ten, kdo podává žalobu k soudu a domáhá se tak svého práva.
Pokud jde o trestní řízení, je žalobcem státní zástupce, který podává obžalobu.