Kepler

Jaká je etymologie názvu „Kokoška pastuší tobolka“?

Snad v žádné jiné oblasti, než v botanickém názvosloví, se tak neprojevuje bohatost českého jazyka. Ta rostlina mi od dob gymnazijních natolik utkvěla v paměti, že si dodnes pamatuju její latinský název: Capsella bursa pastoris. Spolu s pár dalšími. Které další botanické názvy vám přijdou zajimavé nebo podivné?

obrázek: Wikipedia, volně přístupný

Omlouvám se, špatný obrázek! ten správný je v diskuzi.

Nejlepší odpověď
annas

1. botanický název – ." kokoška, planá rostlina s vysokým řídkým hroznem drobných bílých květů, dozrávajících v ploché srdčité (pukavé) plod.

Kokoška, pastuší tobolka. " Tato bylina je známa také pod názvy babí kapsa, babí kapsy, betašná zelina, bětuška, bída, bylina lítosti, holá káča, hořčice sedlská, chudá běta, chudobka, kapsička, kapsovitá bylina, kaša, kaška, kokoška pospolitá, kolduška, kopištálka, krvavá bylina, lékárna chudých, lopata, lopatička, lopatka, mošna, pastuší tobolka, pastýřská kapsička, penízek, portmonka, slouhovo thé, srdíčka, sochá běta, suchá běta, taška, tašky nebo žebrácká kabelka."
https://www.by­lik.cz/herbar/ko­koska-44.html

pastuší – od pastuch – od pastva – pastevec, pastýř – proto i další název.

2. Od slova kohout = nářečně kokeš – když plody pukají, vydávají zvuk stejně jako kohout.

Nebo od slepice = kokoška – „partnerka" kokeše. Možná má tobolky ráda slepice.
.
V. Machek Etymologický slovník

3. . Příjmení Kokoška – podle rostliny kokoška, nebo podle nářečního slova slepice = kokoška.
D. Moldanová Naše příjmení.

4. Ještě tobolka – původ nejasný, možná od tabulka – suchý plod s více semeny.; peněženka

Něco v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-kokoska-a-ma-to-nejake-vyuziti

Další odpovědi
EKSOT123

Na Jo krásný název, asi to nedáme, ale aspoň něco k tomu. Na první pohled každého upoutají její krásné četné a netypicky trojúhelníkové tobolky. http://www.kve­tenacr.cz/deta­il.asp?IDdeta­il=656 Jméno odvozeno od Capsella – zdrobnělina pro tobolku, malá kabelka. Bursa pastoris – pastýřská mošna. odkazující na vzhled šešulí. Slovensky kapsička pastierska. Gewöhnliche Hirtentäschel­.Пастушья сумка. Ánglicky Shepherd´ s purse – pastýřská kabelka. Česká specialita „kokoška“ je tedy asi zkomolenina od Capsella.
Léčivka. Píše se, že je mírně jedovatá, na druhé straně ale mladé listy se dávají do polévek borščů, salátů,… V Číně mají vyšlechtěné i různé odrůdy.

Pěkné názvy namátkou: pampeliška,ma­teřídouška,bram­bory z Branibor (protože se do Čech dostaly za třicetileté války z Braniborska), vraní oko čtyřlisté,kon­valinka, lilek potměchuť, jírovec maďal, zeměžluč (německy tausendguldenkraut- bylina za tisíc zlatých. k nezaplacení, mohu potvrdit),celík zlatobýl- solidago virgaurea, divizna(könig­skerze – královská svíce), rulík zlomocný -atropa bella donna, vlastně se mi líbí skoro všechna jména

bršlice kozí noha – mladé listy vařím v polévce.