vtj

Jaká je definice slova vědec?

Jakou váhu má při tomto označení člověka vzdělání, praxe, dosavadní výsledky? Je vědec člověk, který se zaobírá teoriemi, nebo i praktickým výzkumem?

Nejlepší odpověď
annas

Chcete definici.
"Vědec = člověk, který se zabývá vědou, badatel, kdo vědecky pracuje, zabývá se vědou, tedy činností, která se zkoumá zákonitosti vývoje přírody, společnosti, myšlení a snaží se v určitých oblastech přinést něco nového, zdokonalit něco již známého atd.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=v%C4%9Bdec&Hle­dej=Hledej

V mezinárodním měřítku se jako univerzální reprezentant pojmu „vědec“ prosadil Albert Einstein. I když dnes je na žebříčku asi na 3. místě.
Úspěšný vědec je ten, jehož výsledky různého bádání vedou k dalším a dalším bádánm, nakonec se uplatní v praxi..
Nejvyšším ocenění u výjimečných objevů je pak Nobelova cena.
Musí své objevy či výkumy publikovat atd.
Úspěšnost vědců se měří, zkoumá se kvalita jejich prác
Mohou lůsobit ve významých institucích, často v cizině.
Existují vědecké rpacoviště na vysokých školách, v různých vědeckých ústavech.
U nás existuje grantová agentura ČR, která pořádá soutěže s projeky základního výzkumu.. Projekty se objevují ve vědeckých časopisech.
Výzkumy se dělají v laboratořích, ale i v praxi atd.
Někteří vědci jsou slavní za života, jiní až po smrti.

Zkuste si pročíst odkaz http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/veda-kdo-je-nejslavnejsi-vedec-dk6-/p_veda.aspx?c=A110122­_180317_p_veda_wag

Existují i ocenění za nesmyslné výzkumy, takže ne všechny „objevy“ jsou využitelné v praxi.

http://zpravy­.idnes.cz/ved­ci-dostali-nobelovky-za-nesmyslne-vyzkumy-f44-/zpr_archiv.as­px?c=A061006_122646_za­jimavosti_rez

Další odpovědi
gecco

Vědec může být i formálně ´nevzdělaný´ a i neúspěšný…
😉
Vědce bych charakterizoval jako člověka, který bádá (v nějakém oboru poznání) a používá k tomu ´vědecké metody´ (založené na dosavadním poznání a logice) – a je úplně jedno, jestli se zabývá teoretickým a nebo aplikovaným výzkumem…

zjentek

vědec je člověk, kterej stojí na samém počátku poznání a snaží se jej zmapovat a zaznamenat. Vědec dělá výzkum- je placen vládou a protože jde o byznys, věda naprosto zřejmě lidstvu předsunuje zásadní studie vývoje, který jsou šitý na míru vládě a korporacím a budoucí vývoj světa podle toho vypadá, žádný vědní obor nevyjímaje. Vědec se tedy posloupně zaobírá teoriemi, zakázkou a následně praktickým výzkumem. Vědec k rozhodování potřebuje vzdělání, pozici u zásadního rozhodování mu tedy posvětí systém školství svým certifikátem. Vědec pak rozhoduje o vědě ;q.
A jelikož člověk něčemu věřit musí, bude spokojeně žít s jakýmikoli poznatky, které mu budou odmalinka vštěpovány do palice.
Původ slova věda hledej ve staroindickém slovu Véda (sanskrt), i když dnešní věda zdárně potírá veškeré vědění napříč obory, které starověké Védy pro lidstvo tisíce let objevovali.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A9dy
Rád bych hrdě napsal, že definice slova vědec je „ten, kdo stojí u zrodu poznání“ ..ale protože nelze věřit ničemu, musíš si na světě tvořit svý vlastní poznání a tak seš sám(a) sobě vědcem ..k tomu ti dopomáhej vzdělání ;q
..možná někdy není špatnej taky charakter, ale to se ještě neučí ;qqq