hankaky

Jaká je chemická rovnice zahřívání skalice modré?

Jaká je chemická rovnice zahřívání skalice modré?Co by se stalo, pokud byste zahřívali bílý CuSo4 příliš intenzivně? A jak by se to zapsalo chem.rovnicí?
moc děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Je reakce vratná? děkuji všem chemikům za odpovědi :)

Odpovědi
mosoj

Zahřívá-li se modrá skalice, odštěpuje se z ní voda ve dvou krocích. Při teplotě 110 °C vzniká monohydrát (CuSO4 · H2O) a po zahřátí na 150 °C dojde k úplné dehydrataci za vzniku síranu měďnatého (CuSO4). Při zahřívání na teplotu 650 °C se rozkládá, dle rovnice:
\mathrm{2\,CuSO4\ \rightarrow\ 2\,CuO + 2\,SO3\ \rightarrow\ 2\,CuO + 2\,SO2 + O2}
Při reakci vzniká oxid měďnatý a oxid sírový, který se však z podstatné části dále rozpadá na kyslík a oxid siřičitý.

První dva stupně vratné jsou.

Doplňuji:
Ještě dodávám, že vratné jsou, ale přes krystalizaci, což není chemická reakce.

JájsemRaibek

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chal­kantit