Organa

Jaká byla výše mediánu mezd v roce 1959?

Dobrý den,
snažil jsem se najít výši mediánu mezd v roce 1959. Bohužel jsem nikde nenašel a to ani na stránkách ČSÚ. Otázka tedy zní:
Jaká byla výše mediánu mezd v roce 1959?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejsem si jist, jestli se v těchto letech něco jako medián vůbec počítalo. Průměrná mzda ale v tomto roce byla údajně 750 Kč/měs. V odkazu jsou údaje, které by mohly zajímat hodně lidí, jsou velice zajímavé.
http://finance­.idnes.cz/kou­pime-si-za-dnesni-plat-vice-nez-pred-dvaceti-lety-fh3-/viteze.aspx?c=A020603­_155800_fi_osob­ni_mir

Další odpovědi
Lamalam

Medián jsem nenašla, ale průměrná mzda podle ČSÚ v roce 1955 byla 1192 Kč, v roce 1960 to bylo 1303 Kč.

Kepler

Lahny si jako vždy razí svou propagandu a vůbec ho nezajímá, jak zněla otázka:
Jaká byla výše mediánu mezd v roce 1959?
Inu nikdo učený z nebe nespadl, ale blbce jako by shazovali (Werich).

anonym

Jestli jsi si nevšiml, tak jsem na otázku neodpovídal, pouze jsem diskutoval.A dis­kuze byla k tématu.
Kdybych byl mimo diskuzi, tak píšu třeba o velehorách a pod.
A s tím blbcem nápodobně, protože Ty jsi NEPOCHOPIL, že na otázku neodpovídám, protože NEZNÁM odpověď, tak si snažím rozvinout diskuzi o podobném tématu.

anonym

pro Kepler
Přečetl jsem si to a opět to je oblbování lidí (jako všechny servry kde píšou jak bylo za komunisů draho), protože tam nejsou započítány všechny náklady domácností.

Kdepak je započítán výpadek mzdy při nemocenské?Dříve placené všechny dny, dneska ZADARMO 3 dny.Kdepak je započítán výpadek při nezaměstnanos­ti?Není započítána domovní daň (my co máme rodinné domy, pro ostatní nájem).Kdepak je započítáno jízdné (myslím tím týdenka) do práce, když dneska autobusy nejezdí a MUSÍTE JEZDIT AUTEM, čili NÁKLADY NA CESTU DO PRÁCE?

Zkrátka zase to je jen oblbování lidí.Ať rozepíšou DENNÍ NÁKLADY DOMÁCNOSTÍ se všemi položkami.Ať rozepíšou po kolik roků se ceny NEMĚNILY ZA KOMUNISTŮ a jak se dnes ceny mění každým rokem.
Jen lidi, co nemají přehled o nákladech domácnosti za celý rok (respektive denní náklady) uvěří takovéto blbosti.
A dále je pak demagogie tohoto zřízení, protože jestli jste si pročetl ceny deset let před r.89 tak se ceny o moc neliší a nebo jsou stejné jako v r.1979.
A ukažte mi ceny jak se nezměnily ceny z r.2006 po dnešek.Tady to neskáče o desetihaléře, ale o celé koruny nebo desetikoruny.
A to v pátek říkali ve zprávách o kolik se nám zdraží letošní pečení vánočního cukroví oproti loňsku.
Takže nyní se ceny mění KAŽDÝM rokem, za komunisů se měnily jednou za 10 let.

Kepler

Pro tebe je oblbování asi všechno, co je proti zlatým komunistům, že? Toto není oblbování, ale výběr nevyvratitelných faktů. Samozřejmě neobsahuje všechno a takto ani nebyl koncipován, jestli sis nevšiml. Je to jen porovnání výdělků a cen včera a dnes. Už jsi to pochopil?

anonym

A pochopil jsi, že domácnost je to, že z výplaty platíš VEŠKERÉ výdaje domácnosti ne jen VYBRANÉ VĚCI, které nám dnes a denně servírují modří ptáci?
Zkus nezaplatit domovní daň (v mém případě, v jiném nájem) a uvidíš jestli je to položka, která se neplatí, zkus nezaplatit léky atd.
A jak jsem již psal, ať napíšou jak se dnes ceny mění každým rokem a ať napíšou za kolik roků neměnily ceny tenkrát.
Takže takovéto servry jsou jen na OBLBOVÁNÍ mladých lidí, kteří nevědí co obnáší financovat CELOU domácnost.

Lamalam

Lahny > které údaje tam jsou špatně? Nejsem pamětnice, proto se ráda nechám poučit.

anonym

Jak jsem již psal, NEJSOU TAM VEŠKERÉ VÝDAJE DOMÁCNOSTI, čili doktor, léky tenkrát zdarma, dnes se to platí, domovní daň (nájem),náklady na cestu do práce (tenkrát týdenka do práce na 5 km 2 Kčs, dneska provoz auta stojí x krát víc než týdenka).
Pokud to rozepíšu na svoji rodinu tak,dříve 1 kWh 0,30Kčs nyní 4,60 Kč, dříve domovní daň 30Kčs, nyní 560 a každých rokem o 5 Kč nabývá, voda dříve 150 Kčs PAUŠÁL pro pětičlennou rodinu, dneska 52 Kč za kubík (a to nemáme kanalizaci) odpady dříve 0 Kčs (bydlím na vesnici a zde se zavážely veškeré díry, které se pak dorovnaly a nyní jsou z toho rovinaté plochy) nyní 1200 Kč (pouze za 2 lidi), doktor, léky ZDARMA, tenkrát nemocenská placená od prvního dnes, dnes jste tři dny ZADARMO doma, díve kominík 40 Kčs ZA CELÝ ROK, dnes 200 za jedno vyčištění atd atd.
V osmdesátých letech jsem si z platu dělníka (já 2500, manželka 1800 (vše v čistém) a přídavků na tři děti 660Kčs KOUPIL Š120.
Tenkrát týdenka do práce 2 Kčs,manželce komunisti vozili práci domů (Mileta Vrchlabí, kapesníky) a to si představte, ještě dostávala příplatek na elektřinu a topení.ZA CELÉ 4 ROKY ŠETŘENÍ SE nezvedly CENY ZÁKLADNÍCH POTRAVIN a komodit co jsem zde už napsal.
Tenkrát jsme šetřili na auto A NEMUSELI JSME NA PENÍZE ŠÁHNOUT, dnes vám úspory sežere inflace a nebo jste bez práce a peníze se rozpustí v domácím rozpočtu (a to ještě neuvádím, že tenkrát vás nemoc nezruinovala jako dnes).
Ano šetřili jsme na jídle a ošacení, ale NA ELEKTŘINĚ, VODĚ atd. se šetřit nemuselo, protože to bylo laciné.Dneska jsme dva a MUSÍME ŠETŘIT VÍCE NEŽ ZA KOMUNISTŮ NA TO AUTO.
A když to vezmu ještě jinak…nyní jsem byl 2 roky nezaměstnaný a jen na kole (na benzín nebyly peníze) jsem najezdil 4500 km při hledání príce.
Tohle ZA KOMINISTŮ NEBYLO MOŽNÉ, v každé druhé fabrice by mně všema deseti vzali.Tolik km a tolik času jsem za komunistů neprojezdil a neprostál ve frontách na nedostatkové zboží.
To zboží jsem NEMUSEL mít a nebo šlo nahradil něčím jiným.Dneska PENÍZE ZA PRÁCI NIČÍM NENAHRADÍŠ.A za další…za komunitů se NIKDY NESTALO ABYCHOM NEDOSTALI ZA SVOU PRÁCI VÝPLATU.
V tomto režimu manželka i já jsme se několikrát soudili o své výplaty!!!Kde to jsme když majitel řekne ON NÁM NEPLATÍ ZÁKAZNÍK, PROTO NENÍ NA VÝPLATY, ale sám jezdí v milionovém autě a jezdí na zahraniční dovolené s celou rodinou?
Mohu toho napsat daleko více, ale nevím jestli tě to bude zajímat.

anonym

Mám VYPOČÍTANÉ DENNÍ náklady domácnosti z r.2012 (voda denně, odpady denně, elektřina denně, náklady na cestu do práce denně,jidlo, 3 dny nemocenské. atd atd). vše do detailu rozepsané a všechny tyto náklady jsou o 500% vyšší než dřív.Ono také se musí rozepsat za komunistů sporák, lednička, boiler, televize atd atd. tenkrát vydržela 20 a více let, nyní více jak5–6 let to nevydrží, čili náklady na zakoupení těchto spotřebičů za 20 let a to vše rozpočítáno na denní výdaj.

Organa

To já taky nejsem, ale třeba ta průměrná mzda. Správnou průměrnou mzdu si uvedla právě ty a to v letech 1955 – 1960. Jistě podle www.mesec.cz, který čerpá informace z ČSÚ. Případně přímo z ČSÚ