Jaká byla vůbec první česká webová stránka?

Nejlepší odpověď
annas

Moje otázka o internetu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/13-2-1992-velka-slava-dorazil-k-nam-internet-plati-ze-by-se-melo-k-internetu-pristupovat-se-selskym-rozumem

"První maily se posílaly v rámci domény .UUCP, doména .CS vznikla až v roce 1990 a byla využívána výhradně pro výměnu pošty.

"První doména registrovaná v .CS byla IAC.CS a DNS pro doménu .CS běžely v Amsterodamu a provozovány byly tenkrát zadarmo.

Všechno se dělalo živelně, domény se přidávaly ručně dle potřeby, takže žádné historické záznamy neexistují.

Poměrně brzy po zavedení nové domény ale došlo k rozdělení republiky a bylo třeba znovu všechno předělat. „Milan Kňažko tenkrát pro Slovensko navrhoval doménu .SO, ale ukázalo se, že tu už má zaregistrovanou Somálsko,“ pobavil historkou Bobovský. Milan Kňažko uměl dobře francouzsky, takže později navrhoval dokonce zkratku .SQ (Slovaquie). "Do poslední chvíle jsme nevěděli, jakou doménu vlastně dostaneme.

Nakonec jsme v dubnu 1993 dostali domény .CZ a .SK podle ISO 3166."

autor: Petr Krčmář

https://www.ro­ot.cz/clanky/prvni-kroky-ceskoslovenskeho-internetu/

gobls

A proč se vůbec musela zrušit doména .cs? Asi jen nějaká hurá akce, jako všechno po tom slavném puči. Například .su pro zrušený Sovětský svaz stále ještě úspěšně funguje. A navíc kód pro český jazyk je právě cs.