Kelt

Jaká by měla být rychlost čtení literatury, která nás zajímá?

Existují kursy rychločtení, tedy zvyšuje se počet znaků přečtených za jednotku času. Čím větší rychlostí čteme, tím je to pro nás namáhavější a musíme odpočívat, abychom informace zpracovali, ale přitom nám uniká ta emocionální stránka. Když čteme tak, abychom si vychutnali krásu jazyka, čteme sice pomaleji, ale jsme obohaceni o zážitky, které nám četba poskytuje.

Odpovědi
ivzez

Taková, aby čtenáři neuniklo nic podstatného.
V případě beletrie taková, aby se čtenář
zbytečně neochuzoval o požitek z četby.

arygnoc

a?

kurzy rýchločítania majú význam pre toho, kto s informáciami pracuje a potrebuje v krátkom čase vstrebať/vyse­lektovať informácie z viacerých zdrojov, resp. z rozsiahleho tex­tu.

je mnoho ľudí, ktorí vedia čítať rýchlo beletristické texty a tieto i vnímajú.
čítanie odborného textu je pomalšie – jedná sa o štúdium – učenie, text si musíme uvedomiť a pochopiť, nie iba vnímať.

rýchločítanie nie je doporučené na štúdium, ale na selekciu, výber hľadanej informácie.
pripúšťam, že sú ľudia schoní i pri rýchločítaní text plnpohodnotne vnímať a i schopní sa takto učiť sa, ale to sa skôr jedná o výnimky.

no a záverom – ak je literatúra krásna, pútavá, prečo ju zhltnúť a nie si vychutnať?

;-Q