mosoj

Jaká by dnes byla žívotní úroveň kdyby stát nežil na dluh ?

Za minulého režimu se netvořil žádný státní dluh, přesto že výdaje na armádu byly obrovské. Všechno se prodalo, dokonce i zlaté zásoby a přesto žijeme na dluh. Není to nějaké divné ? Nebo není to právě proto ?
Doplňuji:
Kam ty prachy přišly, kde je Československá námořní flotila, která vydělávala za každé situace a ve světě měla vynikající pověst.

Odpovědi
www

Za minulého režimu žádný dluh ani nemohl být, protože faktické peníze byly jen pouhá čísla.
Zkušenost
To neříkám proto, že současný stav se mně líbí 😉

Pepa25

Dluh ČSSR nebyl vnější, ale vnitřní. Zlaté zásoby držela ČNB a někdy koncem 90. let většinu přeměnila na devizové rezervy (ty jsou oproti době před r. 1989 nesrovnatelně vyšší). Československou námořní flotilu vytuneloval Viktor Kožený.

mosoj

A peníze dnes jsou co ? Nejsou ani ta čísla , jenom papírky. Jestli nevíš tak tenkrát byly bankovky a státovky. Státovky nebyly kryté ničím, ale bankovky zlatem a jinými cennými aktivy. myslím že bankovka byla od 100 Kč nebo 50 Kčs.

rigormortis

A měnová reforma nevytvořila dostatečný předstih inflace?
Kdyby byly peníze kryté zlatem, tak se platí zlatem, není potřeba vytvářet další nákladné systémy přenosu majetku.

Dnešní peníze fungují na principu mediátora mezi poptávku a nabídkou.
Těžko by člověk pracující ve fabrice koupil rohlíky za šroubky.

Ještě k tomu dluhu co se netvořil: on se sice netvořil v penězích, ale přímo v majetku a svobodě.
Jediné v čem vidím výhodu minulého režimu je v jednotnosti obyvatelstva proti němu.