Rokio

Jak zvýšit svoji společenskou významnost ve firmě?

Pracuji tam už pár let a jsem v podniku nejmladší z mužů. Ve firmě je jedna osoba ještě mladší, ale to je žena.

Jsem dělník. Tato pozice je podle mě ještě níže než například skladník a uklízečka.

Ze všech zaměstnanců jsem společenský nejméně významný ve firmě. Jak to změnit?

Nejlepší odpověď
df

Ukaž všem svůj profl na odpovedi.cz

Další odpovědi
cappuccino

Pokud se sam nebudes zajimat o zvyseni kvalifikace, zustanes na stejnem miste. Zeptej se sveho nadrizeneho, jake mas moznosti. Ale taky zvaz, jestli to zvladnes. Kdybys treba dosal nejakou vyssi funkci, jsou s tim spojeny i ruzne povinnosti a je potrebna jista autorita.

Filip84

Primárně musíš zapracovat na svém sebevědomí. I když je, theoreticky, možné, aby Tvé pracovní sebevědomí bylo typově vyšší, než se zdá, tak se obávám, že Ty nevíš, co to zdravé sebevědomí (a sebehodnocení) je. Už jsem Ti to psal: najdi si dobrého psychologa.

Ty máš, sice, maturitu na OA, ale kupecké počty Ti tady počítám já (nebo někdo jiný, to je dokonale nepodstatné). I z toho, co jsi psal, a tak vůbec celkově, je patrné, že jí sice máš, ale nic moc z toho. Řeknu to jednoduše: abys mohl dělat něco lepšího, tak na to musíš mít.

Dělnická práce má jednu velkou výhodu: pokud ta firma funguje, jak má, tak je docela rychle, a lehce, patrné, kdo na co má a nemá. Na vedoucích místech, u THP zaměstnanců, tam se nějaký idiot ztratí. Ale „za mašinou“ (což může být prakticky cokoli – pokladna, sporák …) se poměrně rychle pozná, kdo je kdo.

S věkem, nebo tím, jak dlouho v té firmě jsi, to nemá moc co dočinění. Jsou, v zásadě, dvě možnosti: buďto si někdo (výše postavený) všimne, že v Tobě dřímá nevyužitý talent, nebo se ty sám, assertivně budeš o lepší místo usilovat. A když uvidíš, že to nikam moc nevede, budeš o něj usilovat v jiné firmě.

S tím prvním až tak moc nepočítej. Je to špatně, není to ideální, ale máme kapitalismus bez kapitalistů (většinou), a jak už jsem zmínil výše: na vedoucích funkcích se blbec spíše „ztratí“.

aevul

Můžu nabídnout pohled vedoucího:

  1. nerozlišuju mezi profesemi, každá je ve firmě potřebná a prospěšná. Některá vydělává, jiná těm vydělávajícím vytváří dobré prostředí pro práci. Ano, každá je jinak hodnocená, ale zdravím své nadřízené, své podřízené, kuchařky, uklízečky, prostě všechny, vážím si všech stejně.
  2. Jsou čtyři typy zaměstnanců.
  1. neumí, ale chce umět. Těm se snažím učit.
  2. umí a je aktivní. Ty buď chci udržet u sebe, nebo je poslat výš.
  3. umí a je pasivní. Ty je potřeba rozvíjet.
  4. neumí a nechce umět. S těmi je potřeba se rozloučit.

Pro povýšení jsou kandidáti v bodu „b“. Odpověz si sám, ve které kategorii jsi. Jestli se vzděláváš, přicházíš s nápady, umíš si najít sám úkoly nebo pracuješ líp než ostatní, pak to potřebuješ umět „prodat“, upozornit na to. A jestli na to nikdo nereaguje, hledej v jiné firmě nebo u jiného nadřízeného. Jestli jsi v jiné kategorii, zamysli se, jak se dostat do toho „b“.

Jen bych chtěl upozornit, že vedoucí/mistrovská pozice není pro každého a už vůbec jen nesedí na židli s patami na stole za dvojnásobnou mzdu. Zatímco dělník si může hledět svého a dělat jen to nutné, vedoucí je mezi dvěma mlýnskými kameny – musí se starat o podřízené a zároveň odvádět práci pro nadřízeného. A to leckdy za podobnou mzdu, jakou mají schopní podřízení. Zkrátka, každá práce má své.

Filip84

df: Jo, a vyhodí ho i z chráněné dílny! 🙂

Filip84

A, opět, nikoli „společenskou významnost“, ale „společenské postavení“. Ovšem dotaz je, spíše, na otázku, „jak získat lepší pracovní zařazení / lépe honorovanou práci / lepší pracovní postavení“ atp.