nsk2810

Jak zvýším odpor rezistoru 1,5× ?

Máme za úkol nakreslit schéma elektrického obvodu, kde jsou 3 rezistory o odporech 12 ohmů a výsledný odpor má vyjít 18 ohmů. Předtím jsme měli docílit odporu 36 ohmů(zapojili jsme sériově) a pak 4 ohmy (zapojili jsme paralelně), teď si ale nevím rady.

Nejlepší odpověď
Mapel

Sériově se odpory sčítají a paralelně dělí. Takže dva paralelní odpory 12 ohmů dalí 6 ohmů a sériově k nim přidám 12 ohmů a mám 18 ohmů jako celkový odpor (rezistanci)

Quimby

Upřesnění: Při paralelním zapojení se odpory nedělí, ale sčítají se jejich převrácené hodnoty, součet je pak převrácený společný odpor.