Justin1

Jak zvládáte skrytá očekávání?

Někteří lidé mají vůči mně skrytá očekávání. Očekávají, že budu sám od sebe vědět něco, na co mě neupozorní, nebo že se o něčem jenom zmíní a mně už jenom na základě té zmínky budou docházet všechny souvislosti tak, že si sám od sebe dám dohromady to, co je třeba si uvědomit, aniž by mě na to upozornili. Očekávají, že až nastane situace, kdy bude užitečné vědět něco, na co mě neupozornili, tak tu situaci sám od sebe rozpoznám a sám od sebe to hned napoprvé správně použiju, a když ne, tak mi řeknou, že nechápou, proč to nepoužiju, když to existuje. Předpokládají, že když je to jasné jim, tak to přece musí být jasné i mně. Nechápou, že já nejsem až takový detektiv, aby mi všechno docházelo samo od sebe, musí se mi leccos vysvětlit. Obecně pozoruji, že když mi někdo zamlčí svoje očekávání a já toto očekávání kvůli tomu nemůžu splnit, považuje to za moji chybu, vyčítá mi to, tvrdí, že mě nechápe, a na své straně chybu nevidí.

Jak byste si poradili s takovými lidmi a s jejich očekáváními?

Odpovědi
Drap

Snadno. Vůči mé osobě nemá nikdo žádná skrytá očekávání, takže nemohu nikoho zklamat, pouze příjemně překvapit.

Zvidatel

Já myslím, že to tak má většina lidí. Očekávají od ostatních něco, co ani není možné. Že budou vědět něco, co vědět nemůžou. Každý si to totiž představuje podle sebe, svých měřítek a nedochází jim, že co vědí nebo chtějí oni, nemusíme vědět nebo chtít my. Lidi nad tím totiž kolikrát ani nepřemýšlí. Každý má od druihých jen něaké očekávání a nějaké určité představy, často i předsudky nebo mylné domněnky.
Co s tím dělat? Prostě asi jen být svůj a neřešit je – ani když jsou to blízcí. A pokud jsou to ti nejližší a tobě na tom záleží, tak jim to zkus vysvětlit (ale zase nejen podle sebe, toho co víš, kým si, co znáš… prostě podle svých měřítek – to by ses pak taky choval jako oni, aniž by ti to došlo). Promluvit si s nimi upřímně, popovídat si, vysvětlit to, že je nemožné, aby si věděl/znal, co není ve tvých silách a že to jsou jen jejich představy a očekávání. Hlavně vklidu a s nadhledem, protože pak už bys ani ty nebyl nad věcí.