Kelt

Jak zvětšit obrázek a takto ho uložit?

Jak mám zvětšit obrázek ve formátu jpg, tlačítkem +, aby i po přepnutí na další soubor, zůstal obrázek v té velikosti, jak chci já? Vím, že někde to jde nastavit, následuje dotaz, zda chci uložit novou verzi, ale tady nevím. Děkuji.
Doplňuji:
Lepší vysvětlení. Mám v adresáři obrázky, fotky v jpg. například u jedné je uvedeno Zoom 452 × 640. Po několika kliknutí na + mám zoom 1067 × 1509 a obrázek je na celou stránku. Podívám se na další obrázek v adresáři a vrátím se zpět a mám nastavený původní zoom. Chci mít ty obrázky zvětšené na celou obrazovku trvale. Možná používám špatnou terminologii.
Každý obrázek má volbu File , Image atd. něco bych asi měl někde zadat, ale nevím co a nechci zkoušet metodu pokus omyl. Díky za radu.

Nejlepší odpověď
mosoj

1 . teorie.

Základní velikost obrázku je taková v jaké byl pořízen. V této velikosti má také nejvyšší kvalitu.
Pokud chceš takový obrázek zvětšit provádí se resemplem ( dopočtem ) pixelů.
Pro dopočet existuje více algoritmů ale v zásadě se jedná o to že vždy ze dvou sousedních pixelů se dopočtem ( interpolací) dopočtou pixely. Takovýto postup má vždy za výsledek degradaci obrázku.
O odmocnině jsem nikdy nic neslyšel, ale interpolaci nahoru nebo dolů je dobré dělat ve více krocích ( ne najednou) a to tak, že se rozměr zvětšuje ( zmenšuje)
tak aby vždy výsledný rozměr byl dělitelný 8 . Po každém kroku se provádí mírné doostření obrázku. ¨
Přílad : budu mít obrázek rozměrů 4000 × 3000 pix a chci se dostat na rozměr 1000 x … Při zmenšování budu postupovat 3200 x … + doostření, 2400 x .. + doostření . 1600 x … + dostření a nakonec 1000 x … + doostření.

Při zvětšování postupuješ opačně. Osobně pro změnu rozměrů používám algoritmus " supersamling" .

2. Takže musíš použít program který umí změnu rozměrů !!! Není to rozlišení !! Rozlišení sice vychází z rozměru obrázku ale bere v úvahu také v jakém rozměru v cm ( palcích) se obrázek zobrazuje. A vyjadřuje se v DPI ( PPI).

Další odpovědi
cochee

Podstatná je zde jedna věta, kterou jsi napsal v Doplněna: : (sic) Možná používám špatnou terminologii.
mowla, Dochy a mosoj se podle mě zabývají tou teorií zvětšování jpg zbytečně, protože ty nepotřebuješ zvětšit fotku – ty potřebuješ, aby jsi ji při prohlížení měl zvětšenou na celou plochu monitoru, nemám pravdu?
To nastavíš naprosto jednoduše v lepších prohlížečích (podotýkám, v lepších, ne v tom, co nabízí přímo Windows). Například můj Irfan View: menu Zobrazení a dále viz obrázek (zdroj), tak vypadá nastavení pro zobrazení u mě.

Zdroj: http://2i.cz/2396c1eb­38

Emefej

Co přesně a v jakém programu hodláš zvětšovat? Vůbec nerozumím tomu o přepnutí na další soubor. Co a kde přepínáš?
Doplňuji:
Teprve po doplnění otázky jsem to snad pochopil. Neptáš se na zvětšování fotografií, ale na zvětšení jejich náhledů v nějakém prohlížeči. V tom případě prostuduj nastavení onoho prohlížeče.

Dochy

Myslím, že vím co chceš. V prohlížeči fotek chceš mít fotku zvětšenou na celou obrazovku. OK?
Bohužel nepíšeš jaký používáš prohlížeč.
Obecně: Nehledej vlastnosti fotky, hledej v nastavení Tvého prohlížeče. Většinou někde v menu „zobrazení“ bývá zaškrtávací volba „zvětšit do okna“ nebo něco takového.

anonym

Zvětšit rozlišení .jpg?
V podstatě nelze (resp. nemá – mimo velmi ojedinělé případy, smysl).
😉
Bitmapa (tedy i .jpg, .jpeg) má definovaný počet ´čtverečků´ o nějaké barvě, pokud např. zvýšíš počet těchto čtverečků (zvětšíš rozlišení) 4× (tedy 2× každou stranu obrázku), jen rozdělíš jeden na čtyři naprosto stejné – obrázek se nezmění.
Pokud zvětšíš rozlišení v jiném poměru (než je mocnina 2), bude výsledek horší, než obrázek v původním rozlišení.
___
Pro konkrétní „nastavení“ nepíšeš, v jakém editoru pracuješ.

Dochy

Napiš konkrétně proč to potřebuješ, ev. v jakém programu to prohlížíš, nebo co přesně děláš. Technicky Ti to popsali mowla a mosoj, já jen budu nesouhlasit s tím, že to nejde. Souhlasit budu s tím, že jakákoli taková úprava znamená změnu kvality. K horšímu.

Mosoj: Mowla nepíše nic o odmocninách. Píše o mocninách dvou. Tj. 2,4,8,…
A obávám se, že Tvůj postup 4000–3200–2400–1600–1000 nebude zrovna optimální. Tohle je zmenšování postupně vždy na 80–75–67–62 % (ta procenta jsou mezijednotlivými stupni, ne od základní velikosti). Pochopil bych pokud budeš mít pro určitou metodu vyzkoušen nějaký opravdu dobrý poměr zmenšení, ale pokud pro každou změnu použiješ pravděpodobně náhodně nějaký jiný poměr, nevidím v tom smysl. Čím víc operací, tím větší ztráta informace.

Mowla: Nesouhlasím s Tvým zvětšováním na dvojnásobek. I lineární (bilineární) interpolace dá subjektivně lepší výsledek, než prosté zdvojení pixlů a to je ještě ten nejjednodušší používaný algoritmus. Jiné zvětšení než násobkem dvou je problematické právě jen pro Tebou popsaný algoritmus (pokud se zvětší 1,5×, pak na střídačku jeden sloupec zvětšen bude, další nebude, zas další bude což vytvoří extrémně hnusné efekty) tento algoritmus se proto používá jen u některých prohlížečů pro náhledy. Nikdo rozumný takto zpracovaný obrázek neuloží ani neprezentuje dalším osobám.

mosoj

Nikdo neřekl, že to nejde, že se zhoršuje kvalita je zde také napsáno.
Algoritmů interpolace je mnoho. Nechť každý používá ten který podle něho vede k lepšímu výsledku.
Na fotografických fórech publikuji již mnoho let a technicky znalý fotografové poznají na první pohled, jestli byl obrázek zmenšený najednou nebo po krocích. Ta dělitelnost 8 vychází z bajtové struktury a 8 bitové barevné hloubky. Ale hlavně na tom algoritmu resemplu.

Dochy

Ahoj.
Ne vše bylo na Tebe, zrovna nesouhlas s „nejde“ byl na mowlu (i když úplně na 100% to tak taky nenapsal)
Ke zmenšování po krocích budu i nadále skeptický, ale tady přiznám, že jsem spíš technik, než umělecký fotograf.

Jako technik doplním tu dělitelnost 8 (tu jsem nerozporoval) Dělitelnost 8 je pro JPEG dobrá kvůli JPEG algoritmu, základní vlastnost JPEG je, že ze všeho nejdřív obrázek rozkouskuje na dlaždice 8×8px a ty pak zpracovává. Povinnost mít obrázek v násobcích 8×8 není, ale je otázka co to udělá v krajích (opět záleží na kvalitě kompresního algoritmu)
S 8b barevnou hloubkou to nemá nic společného, pro samotné zmenšování, pokud budeš zmenšovat v krocích by to mělo být také jedno – s vyjímkou posledního obrázku k uložení (leda by použitý algoritmus trpěl nějakou vadou). Spíš bych se (pokud budu „krokovat“) zaměřil na to, aby zmenšení pro každý krok bylo v poměru, který nebude danému algoritmu dělat problémy (dokážu si představit, že jednodušší algoritmus nechá nějaký artefakt při určitém poměru změny velikosti – určitě by tento průšvih nastal u mowlou naznačeného algoritmu – zdvojování pixlů pro zvětšování, pro zmenšování by bylo nejspíš vypouštění nadbytečných sloupců/řádků).

Pro mezikroky by požadavek na dělitelnost 8 být neměl, protože (pokud vím) všechny alespoň trochu slušné editory editovaný obrázek udržují nekomprimovaný (prakticky RAW)