Kelt

Jak zvednu řídítka na kole?

Tak včera jsme koupili vnukovi první kolo s balančními kolečky. Zvedl jsem mu sedlo, tam bylo jasné, kterou matku povolit a vytáhnou trubku, ale u těch řídítek je problém. Uprostřed mezi řídítky je šroub s imbusem, ten jsem povolil a vytahuji šroub, ale řídítka výš nedostanu. Pak je mezi rámem kola a trubkou pro řídítka matka č. 30. Tu jsem povolil, ale řídítka výš nedostanu, tedy tímto způsobem. Já nejezdím na kole více než 30 let, proto nemám zkušenosti. Kdyby někdo poradil, tak děkuji předem.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevím, jak to tam je řešeno, ale dřív byl na představci řídítek takový šroub směřující dolů (ukrytý ve vidlici). Na konci toho šroubu je taková rozpěrná tvarovaná matka, která řídítka po utažení fixuje. Stačí šroub kousek vyšroubovat (asi tak 1 cm) a klepnout do něj kladívkem, čímž se fixace uvolní. Pak řídítka nadzvednout a tím je znova zafixovat. Pak šroub zase povolit a tak po kouskách pokračovat.

Další odpovědi
aliendrone

Tak na tohle by byla ideální fotka. Myslím vložit do otázky, víš? ;) :D Každopádně buď musíš více povolit nebo více tahat (pokud se ještě nějaký šroub/matka neschovává třeba zespoda vidlice nebo tak něco). Hele, když to smontovali, tak to musí jít i rozmontovat. ;) :D :D

Dochy

Je dobře se podívat na návod…
Kdyby nevěděl, tak je to ta věc co zůstane někde na spodku krabice a lidé ji pak hledají až když všechny ostatní (ale opravdu všechny) způsoby selžou 😉

Já také pamatuju na tu kuželku na šroubu na který pro uvolnění kuželky bylo třeba klepnout (viz Kepler), tak zkus to. – Šlo o šroub který směřoval zeshora přímo do trubky řidítek.

Hlada

Vypadá to na klasický klín. Aby se uvolnil, musíš do šroubu silně uděřit. Pozor na minimální zasunutí. Nesmí být vidět ryska!
Matka 30 jistí ložiska. Jestli jsi ji uvolnil, musíš zkontrolovat nastavení. Při zabržděném kole nesmí mít znatelnou vůli, přitom musí jít volně.

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=gRgaU2M-5ko

zjentek

Hm, asi máš problám. Proto dnes existují tabulky belikostí, aby člověk věděl, co přesně potřebuje. To je marný, velikostní tabulky jsou součástí konzumu, kluk dnes trocha poporosta a potřebuješ V ŘADĚ DALŠÍ KOLO, protože řidítka jsou přesně daný a nenastavitelný, teda u spousty modelů jízdních kol. Šoupat se dá ještě tak max. sedátkem, to kdyby měl jezdec třeba kratší nebo delší nohy, ale řídítka jsou šroubem, který popisuješ, zpravidla propojený přímo s hydr. vidlicí, která ústí u rámu zespoda, neboli z druhý strany, než povoluješ šroub. Jinými slovy, žádná „trubka pro řidítka“ NENÍ. V dutým rámu pod řídítky je místo max. pro „trubku vidlice“, that's all. (; Tím šroubem zafixuješ řídítka k vidlici, matkou „30“ zajistíš jejich polohu pro bezpečné řízení při jízdě a POZOR, rám mezi zafixovanými řídítky k vidlici MUSÍ CHODIT ZCELA VOLNĚ, jinak si vnouček rozbije čuňu a děti ti poděkují za nový kolo! (;

Přestože principy uchycení řídítek k řízení předního kola se již značně změnily (protože kdysi ti vzhledem k zabezpečení za určitých okolností řídítka JEŠTĚ MOHLY zůstat za jízdy neosazené volně v rukách), i tak zkus tu „kuželku“. ŽE V TRUBCE VIDLICE NĚJAKÁ KUŽELKA VŮBEC JE POŽNÁŠ TAK, že v ní není navařený kus masa se závitem přímo na šroub řídítek. A pokud řídítka mají PŘECI JEN delší trubku a kuželka je v ní, tak ještě zkusím zapřemýšlet, CO BY UVNITŘ „rozpínala“. (;

Kelt

Tady je fotka i s pohledem na řídítka. https://www.spor­tisimo.cz/arco­re/keeno-16/202560/
Asi to bude tak, jak radil Kepler.

Kelt

Tak díky, je k tomu návod na arcore.cz a třeba bude i ukázka na ut. Třeba něco najdu.